Във връзка с отбелязване на Световния ден на влажните зони 2 февруари 2021 г.,
Регионална инспекция по околната среда и водите – Русе обявява
конкурс за проект на пощенска марка или магнит на тема:
„Влажните зони и водата“.
Общи условия:
- Конкурсът е предназначен за ученици от начален курс на обучение (1-4 клас), от учебните заведения от областите Русе, Разград и Силистра;
- Няма ограничение за използваните материали и техника. Участниците могат да предложат проект на пощенска марка или магнит. Проектите да са с минимален формат А4. Могат да се изпратят и снимки на творбите, но с добра резолюция, в размер не по-мълък от 600 х 600 (px) пиксела;
- Сюжетът на рисунката трябва да отговаря на темата - „Влажните зони и водата“. Допълнителна информация може да бъде намерена на официалната интернет страница на кампанията на адрес: https://www.worldwetlandsday.org/
- Конкурсните творби могат да се изпращат по пощата на адрес: гр. Русе 7000, бул. „Придунавски” № 20, РИОСВ-Русе, а снимките на проектите по е-поща: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите., или записани на технически носител, по пощата, на горепосочения адрес.
- Творбите да бъдат придружавани със следната информация: трите имена на автора, възраст, учебно заведение/школа, адрес за кореспонденция;
- Краен срок за предаване/изпращане на творбите: 2 февруари 2021 г. (вторник), включително.
- Конкурсните творби ще бъдат класирани от експерти на РИОСВ-Русе;
- Обявяване на резултатите: 8 февруари 2021 г.
- Победителите ще бъдат отличени с индивидуали предметни награди.
- Важно: При участие в конкурса, кандидатите приемат условието, че проектите им ще бъдат използвани при подготовката на информационно-образователни материали на инспекцията.
- Най-добрите проекти ще бъдат публикувани на интернет страниците на РИОСВ-Русе и на Поддържан резерват „Сребърна“.
Екипът на РИОСВ-Русе пожелава успех на участниците в конкурса!
Световният ден на влажните зони се отбелязва всяка година на 2 февруари. Този ден бележи приемането на Конвенцията за влажните зони през 1971 г. в иранския град Рамсар, на брега на Каспийско море. Темата на кампанията през 2021 г. е „Влажните зони и водата“.
Влажните зони са територии, в които водата покрива почвата или присъства в повърхностния й слой, целогодишно или сезонно. Това са екосистеми, в които водата е основния фактор, от който зависят екологичните условия и свързаните с тях животни и растения. Влажните зони заемат сравнително малка част от територията на България, приблизително 0.8%. Те имат висока природозащитна стойност, тъй като са местообитания на голям брой защитени растителни и животински видове.
Влажните зони са чувствителни към човешките въздействия. Основните заплахи и отрицателни последствия са в резултат от пресушаване на заливни речни тераси, блата и стари речни корита, промени във водния режим, замърсяване от индустриален, селскостопански и др. характер, приток на седименти и биогенни елементи, бракониерство, безпокойство на птиците и др.
За територията на РИОСВ – Русе в списъка на Рамсарската конвенция като влажна зона с международно значение е включен Поддържан резерват „Сребърна“. Наред с Комплекс Ропотамо, Атанасовско езеро, Дуранкулашко езеро, Шабленско езеро, Комплекс Беленски острови, Остров Ибиша, Пода, Комплекс Поморие, Езеро Вая (Бургаско езеро) и Комплекс Драгоманско блато, Сребърна е местообитание на редки и защитени водолюбивии птици.
Потенциални Рамсарски места и други влажни зони с национално значение на контролираната от РИОСВ – Русе територия са Рибарници Мечка, Калимок, Остров Пожарево и Гарвански блата.
Влажните зони са част от нашето природно богатство. Те са специфични типове екосистеми, чието съществуване и функциониране носи редица екологични, социални и икономически ползи.
Съвременният подход за опазването и управлението им включва понятието „екосистемни услуги” – целия набор от материални и нематериални ползи за хората и обществото.
Наред с всичко това влажните зони предлагат на природолюбителите чудесни възможности за туризъм, привличайки ги с естетическата стойност на пейзажа и богато биоразнообразие.