Регистър на защитените територии в България можете да видите тук
Защитени територии
Вековни дървета
На територията на РИОСВ-Русе в областите Русе, Разград и Силистра са съхранени 77 вековни дървета.
Най-старите сред тях са 5 зимни дъба на възраст над 800 години, които се намират в землището на град Исперих.
Най-многобройни са летните дъбове - 32. Наличието им е доказателство за това, че в миналото тези територии са били покрити с обширни широколистни дъбови гори. Сред защитените дървета се срещат видовете зимен дъб, благун, полски бряст и бяла черница.
Има една вековна круша на приблизително 200 години, която е в землището на село Щръклево, община Иваново - в границата на природен парк „Русенски Лом”. Интерес представляват вековната гледичия, която се намира в двора на ИСС „Образцов чифлик” и 2 броя конски кестен в двора на катедрала „Света Троица” в град Русе. Тези видове не са типични местни и вероятно са засадени като декоративни.
Най-голямото дърво е летен дъб, намиращ се в землището на село Кошов, община Иваново и е с обиколка на ствола 5, 97 метра, височина 30 метра и възраст над 200 години.
19 вековни дървета са в населени места.
Групи от по-голям брой дървета, са обявени за защитени местности, като:
- „Вековна церова гора”- (12 дървета) в землището на село Церовец, община Иваново;
- „Вековна дъбова гора”- 282 дървета на възраст над 200 години в землището на село Гороцвет, община Лозница;
- „Колчаковска кория”- вековни круши и дъбове в землището на село Хърсово, община Самуил; „Юперска кория”- вековна гора от космат дъб в землището на село Юпер, община Кубрат.
Голям е броят на вековните дървета, които се срещат в сервитутите по пътищата. За опазването им са отговорни собствениците на имотите, в които се намират.
Съгласно Закона за биологичното разнообразие собствениците са задължени:
- да ги опазват от унищожаване или увреждане;
- да уведомяват Регионална инспекция по околната среда и водите – Русе за настъпили промени в състоянието на обекта;
- да съгласуват с Регионална инспекция по околната среда и водите – Русе дейностите, необходими за поддържане или възстановяване на състоянието на обекта;
- да осигуряват достъп на представители на Регионалната инспекция по околната среда и водите до имота за извършване на проверки по състоянието на защитените дървета.
Всички обявени защитени дървета се вписват в регистри на Министерството на околната среда и водите и съответната Регионална инспекция по околната среда и водите.
За нарушения на разпоредбите за опазване на вековните дървета физическите лица се наказват с глоба от 100 до 5 000 лева, а на юридическите лица и едноличните търговци се налага имуществена санкция от 500 до 10 000 лева.