Инструменти за достъпност

За връзка с нас: +359 82 820 772; +359 82 820 774

 

Месечни справки за контролна дейност

Отчет  за осъществената контролна дейност от РИОСВ - Русе през месец май 2025 г.

Кратка обобщена информация и резултати за осъществената контролна дейност за периода

През месец май 2025 г. експертите от РИОСВ - Русе са извършили 169 проверки, от които 118 - планови, а 51 - извънредни. Броят на проверените обекти е 155, като 117 са планови и 38 са извънпланови. В рамките на осъществения контрол са дадени 74 предписания за отстраняване на констатирани нарушения. 

През месец май 2025 г. са съставени 6 акта за установяване на административни нарушения.

От директора на РИОСВ - Русе са издадени три наказателни постановления, с което на юридически лица са наложени имуществени санкции в общ размер на 3 359 100 (три милиона триста петдесет и девет хиляди и сто) лв.

На основание чл. 58г, ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания Директорът на РИОСВ - Русе  е сключил едно споразумение по съставен АУАН на юридическо лице, на общ стойност 7 000 лв.

Общо събраните суми от РИОСВ - Русе са: по наложени глоби и  имуществени санкции  не са събирани суми през май, а по еднократни и текущи санкции (чл. 69 от ЗООС) – 1 103 лв. По сключени спроразумения по чл. 58г от ЗАНН са постъпили суми в общ размер 1 400 лв. От структурите на НАП през месец май 2025 г. по наложени административни мерки са постъпили 4295,08 лв.

От получените суми през месец април 2025 г., на общините, през месец май 2025 г. са преведени 882,40 лв. Най-голяма сума е получила Община Тутракан в размер на 728,80 лв.

В изпълнение на годишния план за контролна дейност на РИОСВ - Русе във връзка с извършено пробонабиране на отпадъчни води, както следва:

- на 05.03.2025 г. от последна ревизионна шахта след ЛПСОВ на МПП в с. Лъвино, Община Исперих с оператор „Борисов и син“ ООД, е взета съставна проба пречистени отпадъчни води, преди заустването им във водоприемник – дере, част от водослива на река Сенкьовица. След анализ, Регионална лаборатория - Русе е представила протоколи от изпитване с резултати. На оператора е съставен и връчен констативен протокол по чл. 69б от ЗООС. В деловодството на РИОСВ - Русе е заведено изготвеното предложение до Директора на РИОСВ - Русе за отмяна на текущата месечна санкция във връзка с установено преустановяване замърсяването на водния обект. Издадена е Заповед на Директора на РИОСВ - Русе за отмяна на ТМС в размер на 98 лв.

- на 11.03.2025 г. от ТП 2 – РШ след ЛПСОВ 1 на „Оберьостерайхише Биодизел България“ ЕООД, гр. Русе е взета проба пречистени отпадъчни води, преди заустването им във канализацията на ДИЗ „Тегра“ и от там във водоприемник – река Дунав. След анализ Регионална лаборатория - Русе е представила протоколи от изпитване с резултати. На оператора е съставен и връчен констативен протокол по чл. 69а от ЗООС. Издадено е наказателно постановление на Директора на РИОСВ - Русе за налагане на ТМС в размер на 173 лв.

- на 27.03.2025 г. от Пункт №1 – поток №1 – на изход канализационен коректор от площадката на „Тракция“ АД, с. Самуил  е взета проба пречистени отпадъчни води, преди заустването им във водоприемник – „сухо дере“, десен приток на река Бели Лом. След анализ, Регионална лаборатория - Русе е представила протоколи от изпитване с резултати. На оператора е съставен и връчен констативен протокол по чл. 69б от ЗООС. В деловодството на РИОСВ - Русе е заведено изготвеното предложение до Директора на РИОСВ - Русе за отмяна на текущата месечна санкция във връзка с установено преустановяване замърсяването на водния обект. Издадена е Заповед на Директора на РИОСВ - Русе за отмяна на ТМС в размер на 77 лв.

- на 10.04.2025 г. от изход ЛПСОВ – последна РШ на площадка на „Фишери 2009“ ООД, с. Ряхово, Община Сливо поле е взета проба пречистени отпадъчни води, преди заустването им във водоприемник –река Дунав. След анализ Регионална лаборатория - Русе е представила протоколи от изпитване с резултати. На оператора е съставен и връчен констативен протокол по чл. 69а от ЗООС. Издадено е наказателно постановление на Директора на РИОСВ - Русе за налагане на ТМС в размер на 105 лв.

- на 29.04.2025 г. от Пункт №1 – поток №1 – на изход ЛПСОВ на МПП в с. Белица, Община Тутракан, с оператор „Калатея“ ООД, гр. Силистра  е взета проба пречистени отпадъчни води, преди заустването им във водоприемник – „сухо дере“, поречие Дунавски добруджански реки. След анализ, Регионална лаборатория - Русе е представила протоколи от изпитване с резултати. На оператора е съставен и връчен констативен протокол по чл. 69б от ЗООС. Издадена е Заповед на Директора на РИОСВ - Русе за намаляване на ТМС в размер от 911 лв. на 711 лв.

В периода от 01.05. до 31.05.2025 г. са постъпили две писмени жалби в РИОСВ – Русе, касаещи нерегламентирано отглеждане на животни в с. Пиперково, Община Ценово и за замърсяване с оборска тор на няколко поземлени имота държавна, общинска и частна собственост. Същите са препратени към ОДБХ – гр. Русе и Община Ценово за предприемане на действия в рамките на техните компетенции.

През месец май са получени становища по 3 препратени по компетентност жалби от месец април и март, с конкретни предприети мерки по разрешаването им от компетентните органи.

Постъпилите в инспекцията сигнали са общо 229, както следва:

  • в деловодството на РИОСВ - Русе – 5 бр.;
  • на „зелен телефон – 96 бр.;
  • по електронна поща – 128 бр.

При обработка на същите е констатирано, че от тях са 17 бр. основателни, 125 бр. са неоснователни, 12 бр. предстои проверка през юни и 75 бр. са препратени по компетентност. Разпределението на сигналите е, както следва:

  • От постъпилите в деловодството на РИОСВ - Русе 1 е  препратен по компетентност, 0 от тях основателни и 4 неоснователни;
  • От постъпилите на „Зелен телефон“ – 10 са препратени по компетентност, 11 сигнала са основателни и 71 са неоснователни. По 4 от сигналите постъпили на „Зелен телефон“ на 29.05, 30.05 и 31.05.2025 г. предстоят проверки през м. юни;
  • От постъпилите по електронна поща – 5 са основателни, 54 са неоснователни и 61 са препратени по компетентност. По 1 сигнал постъпил на електронната поща на 29.05 и 7 бр. на 30.05 и 31.05.2025г. предстои проверка през месец юни.

Разпределението на сигналите по общини е: Община Русе – 151; Община Иваново – 13; Община Силистра – 14; Община Сливо поле – 13; Община Главиница – 5; Община Кубрат – 1; Община Разград – 6; Община Бяла – 1; Община Тутракан – 16; Община Исперих – 3; Община Две могили – 1; Община Кайнарджа – 3; Община Ситово – 2.

По всички сигнали са предприети действия или предстоят такива. През месеца преобладаващи са сигналите, свързани с усещане на миризми (122 бр.), 77 сигнала са за нерегламентирани сметища, 26 сигнала са по ЗБР, и 3 сигнала по ЗВ и 1 сигнал по ЗООС.

Общо сигналите са били в следните направления:

  • химически/промишлени миризми с различен характер и замърсяване на въздуха на територията на Община Русе – 122 бр.;
  • нерегламентирано изхвърляне и горене на отпадъци;
  • сигнали за пострадали и бедстващи птици, прилепи и таралежи;
  • сигнали за замърсяване на р. Дунав и р. Беленска.

Акценти от извършената месечна контролна и административно наказателна дейност

Основен акцент в работата през отчетния месец е извършването на проверки по изпълнението на Годишния план, както и по постъпили сигнали и жалби. Извършени са проверки на общините Кубрат, Завет, Борово и Иваново по постъпили сигнали от ПП „Величие“ за наличие на замърсени с отпадъци имоти.

През месеца са приложени две принудителни административни мерки към оператори, при които са констатирани нарушения на екологичното законодателство.

Превантивен контрол

През месец май експертите от дирекция „Превантивна дейностˮ продължиха работа по стартиралите процедури по ОВОС и ЕО, както следва:

  • Приключена е процедурата по ОВОС на инвестиционно предложение „Изграждане на иновативна инсталация за термолитично трансформиране на въглеводороди, с мощност на вход 19.8 MWh, с местоположение поземлен имот с идентификатор 63427.8.37 (сграда с идентификатор 63427.8.37.70) по кадастралната карта и кадастралните регистри на гр. Русе“ с възложители „Флай Пауър“ ЕООД и „Топлофикация Русе“ АД. Постановено е Решение по ОВОС с разпоредителна част „одобрявам”;
  • Докладът за ОВОС, вкл. докладът за ОСВ на инвестиционното предложение за добив и първична преработка на подземни богатства – строителни материали (варовици) от площ „Правда” в землището на село Правда, община Дулово, област Силистра, с възложител „ПЪТПЕРФЕКТ-Т” ЕАД е оценен с отрицателна оценка;
  • Проведено е обществено обсъждане на Доклада за ОСВ на инвестиционно предложение – „Добив на строителни материали в находище Ценово-2 - варовици за хидротехнически съоръжения в землището на с. Ценово” с възложител „Скални материали” АД;
  • Внесен е Доклад за ОВОС на инвестиционно предложение „Разширение на съществуващото пристанище за обществен транспорт „Дунавски драгажен флот – Русе“ с възложители „Дунавски драгажен флот“ АД и „ДДФ-инвест“ АД. Следва оценка качеството на доклада;
  • Внесено е задание за обхват и съдържание на Доклад за ОВОС за инвестиционно предложение „Изграждане на ветроенергийна централа „Раковски“ в землището на с. Раковски, общ. Разград“ с възложител „СРС-България 3” ЕООД. Следва изразяване на становище по заданието;
  • Приключена е процедурата по ЕО на Общ устройствен план (ОУП) на Община Тутракан. Проведен е Експертен екологичен съвет и е издадено становище по екологична оценка с разпоредителна част „съгласувам”.

Текущ контрол:

През месец май 2025 г. са извършени следните проверки:

  • по сигнали и жалби на граждани: 11;
  • осъществен е контрол по Закона за управление на отпадъците, като са извършени 84 бр. проверки: 50 планови и 34 извънредни;
  • Осъществен е контрол по Закона за защита от вредното въздействие на химичните вещества и смеси и Глава Седма, Раздел Първи от Закона за опазване на околната среда, като са извършени 5 бр. проверки по химикали и 2 бр. проверки на предприятия с нисък рисков потенциал;
  • Извършени са 3 планови и проверки на оператори с издадено комплексно разрешително;
  • Проверки по Закона за чистотата на атмосферния въздух: 12 планови, от които 4 за участие в комплексни по компоненти и фактори на околната среда и 7 извънредни проверки;
  • Проверки във връзка с емисионен контрол на отпадъчните води и правилната експлоатация на пречиствателните съоръжения – 20 бр. контролни проверки на планови обекти, от които 11 бр. планови проверки с 8 пробонабирания, като една от плановите проверки е комплексна по компоненти и фактори на околната среда и 2 бр. извънредни проверки по сигнали и една по изпълнение на предписания;
  • Проверки по Закона за защитените територии – 31 извънредни (ежедневни) проверки на ПР „Сребърна“ и 4 планови на защитени територии;
  • Проверки по Закона за биологичното разнообразие – 1 извънредна проверка за притежание на защитен животински вид, 8 планови проверки за десет бедстващи защитени екземпляри, 4 планови проверки на вековни дървета, 1 планова проверка на пункт за охлюви, 1 планова на решение по ОС, 1 планова на защитена зона, 2 извънредни проверки на физическо лице размножаващи екземпляри;
  • Проверки по Закона за лечебните растения – 2 планови проверки на пунктове за билки.

Засилен последващ контрол

През периода са осъществени 11 проверки по изпълнение на дадени предписания, като е установено, че са са предприети действия по изпълнението им. За неизпълнение на дадени предписания, на физическо и юридическо лице са съставени АУАН.

Кратък анализ на постигнатите резултати в областта на опазване на околната среда, от осъществената контролна дейност

Атмосферен въздух

През месец май 2025 г. данните за качеството на атмосферния въздух, регистрирани в пунктовете за мониторинг в гр. Русе и гр. Силистра,  отчитат 5 денонощия с превишения на средноденощнaта норма на ФПЧ10: пет за град Русе, и нито едно превишение за град Силистра. Поради спецификата на метода на измерване на ФПЧ10 в гр. Силистра резултатите от измервания касаят само периода 01.05. - 15.05.2025 г. Останалите данни до края на месец май ще са налични към средата на м. юни. Нивата на всички останали атмосферни замърсители се запазват трайно ниски. Превишенията, установени в град Русе се дължат на извършван ремонт на уличната мрежа в района на АИС „Възраждане“, както и на недобросъвестното използване на затворената пътна мрежа от  граждани, отиващи с автомобили до тенис кортовете, в близост до станцията. За установените превишения на нивата на ФПЧ10 е уведомен кмета на Община Русе за предприемане на действия за прекратяване на замърсяването. Всички други общински станции в град Русе, които измерват концентрациите на ФПЧ10 в различни райони на град Русе не са отчели превишения на нивата през целия месец май.

През месеца са постъпвали сигнали на жители на град Русе за наличие на химически миризми в различни жилищни квартали. Сигналите са подавани във вечерните, нощните и сутрешните часове, като при незабавни проверки в много от случаите не е потвърждавано от експерти на инспекцията наличието на миризми в проверения район. В тази връзка, при проверка на данните от пунктовете за КАВ в град Русе за датите, в които са подавани сигналите, не са констатирани превишения на концентрациите на следените органични замърсители, които са част от състава на химическите миризми.

През отчетния период по компонент „Атмосферен въздух“ са извършени 12 планови и 7 извънредни проверки. Експертите от направлението са участвали в 3 планови проверки на оператори с издадени комплексни разрешителни и в една държавна приемателна комисия на стоеж. Извършен е емисионен контрол на 6 неподвижни източника, съгласно утвърдения график на РИОСВ - Русе за 2025 г.

За установени административни нарушения на ЗЧАВ е съставен един акт на юридическо лице.

През месеца в РИОСВ - Русе е постъпил и е утвърден 1 Доклад на оператор за извършени СПИ и 2 месечни доклада на оператори за извършени СНИ.

През отчетния период не са заверявани дневници на оператори на бензиностанции в изпълнение на изикванията на Наредба №16/1999 г. за ограничаване емисиите на летливи органични вещества при съхранение, товарене или разтоварване и превоз на бензини.

През май експертите от направлението са издадени  32 становища по внесени от оператори с КР ГДОС за 2024 г., 6 броя вътрешни становища за Дирекция „ПД”. Утвърден е един План за собствен мониторинг по компонент „Атмосферен въздух“. 

Шум

През месец май 2025 г. са извършени 6 контролни проверки във връзка с емисионен контрол по фактор „Шум” на обекти, намиращи се в градовете Русе, Разград и Силистра. Не са установени превишения в регламентираните норми съгласно Наредба №6/26.06.2006 г.

При извършено през месец април контролно измерване на нивата на шума от обект за монтаж на печатни платки - „Щайнер Електроник“ ЕООД – град Русе са констатирани повишени нива на шум по границите на обекта - 70,4 dB(A), със стойност на неопределеност +/- 0,4 dB(A), при допустима стойност – 70,0 dB(A) за дневен период (допустимите стойности се определят в Таблица 2, т. 6 „производствено-складови зони и територии”, Приложение 2, чл. 5 на Наредба №6/26.06.2006 г. С констативен протокол на оператора са дадени за изпълнение две задължителни предписания с цел намаляване нивата на шума, излъчван в околната среда от инсталацията.

В РИОСВ – Русе през май е постъпил един Доклад с резултати от извършени СПИ по фактор „Шум“ от „Лубрика“ ООД, град Русе.

Анализирани са резултатите по фактор „Шум“ на постъпили годишни доклади по околна среда на оператори с издадено комплексно разрешително.

Води

През месец май 2025 г. са извършени общо 13 контролни проверки както следва:

  • 10 планови проверки, от които 8 с пробонабиране на отпадъчни води: „Каолин“ АД, база гр. Сеново, „Каолин“ АД, база гр. Ветово, ГПСОВ-Главиница, „Маклер комерс“ ЕООД, „Дестан“ ЕООД, ГПСОВ-Кубрат, „Биовет“ АД и „АДМ Разград“ ЕАД;
  • 3 извънредни проверки, от които 2 на извънпланови обекти - „Апи милк“ ЕООД, „Алимет” ООД и на планов обект „Месомания“ ЕООД.

На „Апи-Милк“ ЕООД, МПП в с. Веселина, Община Лозница е приложена ПАМ, като е извършено пломбиране и принудително извеждане от експлоатация на преливник в събирателна шахта за отпадъчни води с цел ограничаване на установеното нерегламентирано заустване.

Взето е участие в една планова (екипна) проверка на „Екон 91” ООД, база гр. Бяла.

Експертите са участвали в проверки по условията на 2 издадени комплексни разрешителни на „Топлофикация Русе“ ЕАД и „Астра грийнплант“ ЕООД.

При проверките на операторите са дадени общо 11 бр. предписания.

На 08.05.2025 г. е извършена проверка на „Месомания“ ЕООД, МПП в с. Владимировци, Община Самуил по изпълнение на дадени предписания при предходна проверка през месец април 2025 г., със срок за изпълнение - 02.05.2025 г. При извършен оглед е установено, че не са изпълнени предписанията за осигуряване на техническа възможност за пломбиране на изход ЛПСОВ, не са налични съдове за събиране на формираните отпадъчни води, липсва първично пречистване и отпадъчните води се заустват нерегламентирано във воден обект „дере без име“. На управителя на дружеството е оставена покана за състяване на АУАН за констатираните нарушения.

Съставени са 2 АУАН за нарушаване на екологичното законодателство: съгласно чл. 200, ал.1, т. 2 от Закона за водите на „Апи-Милк“ ЕООД (нерегламентирано заустване на отпадъчни води) и съгласно чл. 166, т. 3 от ЗООС на „Месомания“ ЕООД (за неизпълнение на дадено задължително предписание).            

Съгласно разпоредбите на чл. 69 от ЗООС през периода са наложени, намалени или отменени 5 текущи месечни санкции за замърсяване на водни обекти на: „Борисов и син“ ООД и „Тракция“ АД – отмяна на ТМС; „Калатея“ ООД – намаляване на ТМС; „Оберьостерайхише биодизел България“ ЕООД и „Фишери 2009“ ООД – налагане на ТМС.

През май, в РИОСВ - Русе е постъпил един сигнал за замърсяване на воден обект.

Жител на град Бяла, област Русе е сигнализирал за изтичане на отпадъчни води и за налична тиня в река Беленска, както и разпространение на силна неприятна миризма. Съвместно с представители на община Бяла и БДДР-Плевен е направена проверка на посочения от сигналоподателя участък от реката, както и на разположения в близост производствен обект „Алиметˮ ООД – мелница. При проверката е установено, че на производствената площадка, от дейностите мелене на пшеница и производство на фуражи не се формират производствени отпадъчни води. Те се образуват при епизодично външно измиване на цистерни за брашно. Формираните битово-фекални и площадкови дъждовни води се отвеждат по два клона от площадковата канализация (от мелницата и разтоварището и от фуражен цех) до двукамерна, стоманобетонна, подземно изградена утаителна шахта и се заустват директно в река Беленска. При оглед на шахтата е констатирано минимално количество отпадъчни води, видимо бистри, без цвят и мирис. Налични са 3 броя вливни тръби. В същата шахта постъпват и скатни дъждовни води от прилежаща територия, разположена в североизточна посока от имота на площадката. До разтоварището има изградена открита дъждовна канавка с предпазна решетка, която зауства дъждовни води в реката. На оператора на дружеството са дадени предписания за представяне на схема на площадковата канализация, за избиране на вариант за регламентирано заустване на битово-фекалните отпадъчни води и за недопускане изпускането на зърнени култури в река Беленска. От страна на БДДР-Плевен, на община Бяла е дадено предписание за почистване на речното корито в разглеждания участък.

През месец май приоритетите в направлението са били следните:

  • становища по компонент „води“ от ГДОС за оператори с КР;
  • изготвяне на вътрешни становища във връзка с провеждани процедури по реда на глава Шеста от ЗООС – 5 бр.;
  • попълване на информационната система за Разрешителни и мониторинг при управление на водите;
  • верифициране на данни за извършен собствен мониторинг от ГОСОВ през 2024 г.;
  • изготвяне на информация до ДАНС по получени сигнали срещу дейността на „Емакс“ ООД, гр. Силистра;
  • изготвяне на становища за БДДР-Плевен за продължаване срока на действие на разрешителни за заустване – 2 бр.;
  • кореспонденция с други институции.

Почви

През месец май 2025 г. експертът по компонент „Почви” е извършил 7 планови проверки  на следните обекти :

  • „Каолин” АД - град Сеново, рудник ,,Ветово VII участък” в град Ветово;
  • „Каолин” АД - град Сеново, рудник ,,Есенниците VIII участък” в град Ветово;
  • „Каолин” АД - град Сеново, рудник ,,Ветово IV и V участък” в град Ветово;
  • Община Бяла, рекултивирано общинско депо, подлежащо на контрол по Наредба № 6;
  • „Агрохимконсулт- 3-земеделие” ООД, град Разград, склад за ИУПРЗ в село Дряновец, Община Разград;
  • Община  Цар Калоян, рекултивирано общинско депо, подлежащо на контрол по Наредба № 6;
  • ССОЗ „КЛАС” ООД, град Завет, склад за съхранение на залежали пестициди в град Завет.

При проверките не са констатирани нарушения и не са давани предписания.

 Експертът по компонент „Почви“ е работил и по плана за контролна дейност по фактор „Отпадъци“, като е утвърждавал работни листи за класификация на отпадъците и давал становища по преписки по процедури по Глава Шеста от Закона за опазване на околната среда.

През май са постъпили две жалби: за изхвърлени на торови маси в с. Пиперково, община Ценово, област Русе, която е препратена до ОДБХ - Русе и Община Ценово за разглеждане по компетентност, както и една жалба за струпани торови маси в 4 поземлени имота в село Ценово, община Ценово, област Русе, по която предстои проверка на място през следващия месец.

Биологично разнообразие и НЕМ

През месец май са извършени общо 18 контролни проверки, от които 15 планови и 3 извънредни.

Осем от проверките са по сигнали за 10 екземпляри в безпомощно състояние. С нарочно разпореждане на Директора на РИОСВ - Русе два екземпляра от вида домашна кукумявка (Athene noctua), три екземпляра от вида горска ушата сова (Asio otus), един екземпляр от вида щиглец (Carduelis carduelis) и един екземпляр от вида черен бързолет (Apus apus) са изпратени за рехабилитация в „Центъра за размножаване и рехабилитация на редки видове“ на СНЦ „Зелени Балкани“ в гр. Стара Загора. Един екземпляр от вида черен бързолет (Apus apus) е предоставен за препариране на Регионален исторически музей – гр. Русе. Един екземпляр от вида шипоопашата костенурка (Testudo hermanni) е освободен в природата.

Извършена е една извънредна съвместна проверка с представители на ОД МВР – Раград и ОДБХ – Разград, по сигнали и самосезиране на екоинспекцията по публикации в Интернет за отчуждаване и притежаване на защитени животински видове, включени в приложенията на ЗБР. Проверката е осъществена в частен дом, в населено място от област Разград. На място е установен екземляр от защитения вид обикновен гарван (Corvus corax), чието поведение наподобява опитомена/одомашнена птица. Тя е извършвала облитания и кацания на постройките и дворното пространство на собственика на имота. По информация от физическото лице, птицата, заедно с още един екземпляр от същия вид, са били са открити от него в горски масив, в бедстващо състояние и той се е погрижил за тях. Сигналът е изпратен до Окръжна прокуратура – Разград, с цел установяване на данни за наличие на престъпление, определено по реда на Наказателния кодекс.

Извършени са 4 планови проверки на 5 броя вековни дървета в землищата на с. Голяма вода, с. Кара Михал, с. Хърсово, с. Здравец, общ. Самуил. При проверките на място е установено, че дърветата са в добро биологично състояние. Нарушения не са констатирани.

Извършена е една планова проверка на регистриран пункт за изкупуване на охлюви в с. Малко Враново, общ. Сливо поле. Същият не е функционирал през сезона. Нарушения не са констатирани.

Извършена е една планова проверка за спазване на режимите визирани в заповедта за обявяване на защитена зона BG0000168 „Лудогорие“. Направен е обход на горски масиви в землището на с. Кошарна, общ. Сливо поле. Не са констатирани мероприятия, които да водят до увреждане на природни местообитания, предмет на опазване в зоната, както и нарушения на режима на дейности, визиран в заповедта за обявяване на същата.

Извършена е планова проверка по поставени условия, в издадено от Директора на РИОСВ -Русе решение по Оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване в защитени зони за санитарна сеч в с. Кошарна, общ. Сливо поле. Нарушения не са констатирани.

Издадени са 11 броя регистрационни карти съгласно чл. 90 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР, ДВ бр. 77/2002 г.) за защита на видовете от дивата флора и фауна, чрез регулиране на търговията с тях.

Извършени са две извънредни проверки на физическо лице, размножаващо екземпляри по чл. 70 от ЗБР.

Закон за лечебните растения

През отчетния период са извършени 2 планови проверки. Една от тях е на пункт за изкупуване на лечебни растения в с. Малко Враново, Община Сливо поле, а другата – в с. Дряновец, Община Разград. При проверките не са установени нарушения на екологичното законодателство.

През отчетния период не са подавани заявления за регистрация на книги за билки и/или за организиране на билкозаготвителни пунктове.

Защитени територии

През отчетния период са извършени ежедневни проверки на територията на ПР „Сребърна“ – общо  31 бр.

През месеца са извършени 4 планови проверки на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии – ЗМ „Горната кория“ – с. Добротица, общ. Ситово, ЗМ „Божурите“- с. Подайва, общ. Исперих, ЗМ „Мющерека“ – с. Беловец, общ. Кубрат, ЗМ „Находище на червен божур“ – с. Печеница, общ. Исперих. При проверките не са констатирани нарушения в режима на дейности, регламентиран в съответните заповеди за обявяване.

Отпадъци

През отчетния период са извършени общо 84 бр. проверки: 50 по план и 34 извънредни, както следва:5 бр. по сигнали, 13 броя по писмо на МОСВ, 10 броя по предписания, 5 по искане на МВР и една по писмо на ДАНС. Дадени са 34 броя  задължителни предписания. През отчетния период са съставени два АУАН. Единият е на физическо лице за неизпълнено предписание, за почистване на замърсен с отпадъци терен в гр. Русе, вторият е на юридическо лице за неводене на отчетност. Издадено е  НП на стойност 2000 лв.

 Основните дейности през месеца са: извършване на  проверки по плана за контролна дейност и по постъпили сигнали, свързани главно с нерегламентирано изхвърляне и изгаряне на отпадъци.

През периода са изготвени и изпратени:

- ежемесечен отчет в МОСВ за извършени проверки и съставени АУАН по ЗУО;

- информация относно нерегламентирани сметища в това число предприети мерки;

- писмо относно трансграничния превоз – Регламент 1013/2006 и изпълнение на изискванията на Наредба № 1  от 04 юни 2014 г. за реда и образците, по които се предоставя информация за дейностите по отпадъците, както и реда за водене на публични регистри;

- писмо относно за извършен контрол на фирмите, пускащи на пазара опаковани стоки;

- писмо до МОСВ за лицата, извършващи дейност с ИУГ;

- писмо относно броя на постъпилите сигнали в РИОСВ - Русе, касаещи нерегламентирано изхвърляне на отпадъци.

През отчетния период са получени общо 77 сигнала за нарушения на Закона за управление на отпадъците. От координатор на парламентарно представена група през месец април са постъпили 24 сигнала за замърсявания в общините: Иваново, Силистра,  Главиница, Тутракан, Кайнарджа. 65 от сигналите за незаконни сметища са препратени по компетентност на съответната община, на територията на която е сметището. Пет от сигналите са за изгаряне на отпадъци. Сигналите са изпратени до кметовете на населени места за предоставяне на информация за причините, довели до запалване на отпадъците, както и за предприемане на мерки за недопускане на повторни замърсявания и нерегламентирано изгаряне на отпадъци. На пет от сигналите за нерегламентирано замърсяване на терени са извършени проверки. Имотите са почистени, като са представени също така документи, удостоверяващи транспортирането на отпадъците до Регионално депо.

Химикали

Експертите от направление „Опасни химични вещества и смеси“ са извършвали 7 проверки, от които 2 самостоятелни по RAPEX и 5 като участия в комплексни проверки по компоненти и фактори на околната среда , както следва:

  • „Еко България” ЕАД, гр. София, бензиностанция в град Разград – 4 предписания;
  • „Агростил” ООД - гр. Разград, складова база за търговия с ПРЗ в град Разград - 3 предписания;
  • „Ди Мавекс” ЕООД - гр. Русе, производство на безири в град Русе – 3 предписания;
  • „Инова трейд инвест” ООД, гр. Русе, производство на бои, лакове в гр. Русе – 2 предписания;
  • „Харъб” ЕООД - град Бяла, производство на каучукови изделия в град Бяла – 4 предписания;
  • „Чайна Сити” ООД, гр. София - магазин за китайски стоки в гр. Русе – без предписания;
  • „И-Пал” ООД, гр. София - магазин за китайски стоки в гр. Русе – без предписания

Дадени са 16 предписания, като 4 от тях са изпълнени, а 12 са със срок - следващия месец.

Експертите от отдела са изготвили 2 вътрешни становища към Дирекция „Превантивна дейност“ по постъпило инвестиционно намерение.

Взето е участие в две ДПК за обекти:

  • „Промишлен площадков газопровод и газификация на котелна централа на територията на „Лубрика“ ООД“
  • „Разширение и реконструкция на „Депо за светли нефтопродукти“ в „Свободна зона - Русе“ ЕАД - II-ри етап – „Ремонт на ПП система – подмяна на съществуващи с нови резервоари за противопожарна вода с обем V=1000м3 и V=500м3“.

На 12 май 2025 г., се проведе онлайн семинар с експерти на РИОСВ и на МОСВ (отдел „Опасни химични вещества“, дирекция „Екологична оценка, оценка на въздействието върху околната среда и предотвратяване на замърсяването“) относно прилагането на законодателството и контролната дейност по химикали.

ОВОС и ЕО

Изпълнявайки утвърдения план за контролна дейност на РИОСВ - Русе, през отчетния период са извършени 10 броя проверки на издадени административни актове по реда на Глава Шеста от ЗООС, във връзка с установяване срока на правно действие на издадените решения, както и за установяване на нарушения при изпълнение на поставените в решенията условия.

Установено е, че две решения за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС, са загубили правно действие, тъй като в срока по чл. 93, ал. 8 на ЗООС не е започнало осъществяването им.

Експерти от дирекцията са взели участие в 2 заседания на общински експертен съвет по устройство на територията (ОЕСУТ), съответно  на Община Русе и на Община Разград и в 13 държавни приемателни комисии.   

Комплексни Разрешителни

През месец май са извършени 3 планови проверки на оператори с издадено комплексно разрешително:

  • Община Силистра, Регионално депо за отпадъци в град Силистра - без предписания;
  • „Астра Грийнплант” ЕООД - град Сливо поле, производство на биодизел в град Сливо поле - без предписания;
  • „Топлофикация-Русе” ЕАД - град Русе, ТЕЦ „Русе Изток” в град Русе – 3 предписания.

През текущия месец за прегледани всички постъпили ГДОС за операторите с издадени КР – одобрени са 67 доклада.

Комплексни проверки по компоненти и фактори на околната среда

През месец май 2025 г. са извършени шест планови контролни проверки по компоненти и фактори на околната среда, съответстващи на 16 самостоятелни проверки на:

  • „Еко България” ЕАД, гр.София, бензиностанция в град Разград, (по компоненти въздух и фактор химикали);
  • „Агростил” ООД - град Разград, складова база за търговия с ПРЗ в град Разград (по фактор химикали и ЗОПОЕЩ);
  • „Ди Мавекс” ЕООД - град Русе, производство на безири в град Русе (по компонент въздух и фактори отпадъци и химикали);
  • „Инова трейд инвест” ООД, град Русе, производство на бои, лакове в гр. Русе (по компонент въздух, фактори отпадъци и химикали и ЗОПОЕЩ);
  • „Екон-91” ООД - град Русе, производство на латексови изделия в гр. Бяла (по компонент води и фактор отпадъци);
  • „Харъб” ЕООД - град Бяла, производство на каучукови изделия в град Бяла (по компонент въздух и фактори отпадъци и химикали);

При проверките са дадени общо 16 предписания. Не са съставяни АУАН за констатирани нарушения.

Севезо

През месец май са извършени 2 планови проверки на следните оператори с нисък рисков потенциал:

  • „ДМВ Петрол” ЕООД, гр. Мартен, Община Русе,  складова база за горива в град Мартен, Община Русе – без предписания;
  • „Булмаркет ДМ” ООД, гр. Русе,  терминал за горива ,,Тегра” в град Русе – без предписания.

Прегледани са и предстои да бъдат съгласувани актуализираните Външни аварийни планове на обектите, класифицирани с висок рисков потенциал, на територията на Община Русе.

ЗОПОЕЩ:

През отчетния период от шестте комплексни проверки по компоненти и фактори на околната среда, в две от тях е извършена проверка и по ЗОПОЕЩ. Дадени са 3 предписания, от които всички са със срок за изпълнение - месец юни.

АУАН, НП и ПАМ

1. „Апи - Милк“ ЕООД, гр. Разград, АУАН № 0002696/08.05.2025 г. – нерегламентирано зауства формираните от производствената площадка отпадъчни води, образувани при измиване на съдове, нарушение по чл. 200, ал. 1, т. 2, вр. чл. 46, ал. 1, т. 3, б. „б“  съгласно Закона за водите.

2. „Мартен Мес“ ООД, гр. Мартен, АУАН № 0002966/09.05.2025 г. – не е изпълнил задължението си да води генерираната в НИСО ел. отчетна книга, нарушение по чл. 8, ал. 2, т. 6, вр. чл. 48 от Закона за управление на отпадъците, вр. чл.11 от Наредба № 1/2014 г.

3. „Плампелет“ ООД, гр. Разград, АУАН № 0002583/09.05.2025 г. – не е провело СПИ на концентрацията на вредни вещества в отпадъчните газове от ИУ 1 сушилня, за периода 2023-2024 г., нарушение по чл. 18, т. 1, от Закона за чистотата на атмосферния въздух, вр. чл. 31, ал. 1, т. 2 от Наредба № 6/1999 г.

4. „Месомания“ ЕООД, с. Владимировци, АУАН № 0002697/19.05.2025 г. – не е изпълнило дадени задължителни предписания на основание чл. 155, ал. 2 от ЗООС, нарушение по чл. 155, ал. 2 от Закона за опазване на околната среда.

5. Н.А., с. Средище, АУАН № 0002717/20.05.2025 г. – не е изпълнило задължението си да представи в РИОСВ – Русе до 20.01.2025 г. информация за изкупените билки и техния произход, нарушение по чл. 31, ал. 2, т. 6 от Закона за лечебните растения.

6. Д.С., гр. Русе, АУАН № 0002967/30.05.2025 г. – не е изпълнил дадено на основание чл. 113, ал. 3, чл. 119, чл. 120 от ЗУО, дадено задължително предписание, нарушение по чл. 113, ал. 3 от Закона за управление на отпадъците.                                    

Издадени Наказателни постановления:

1. ЕТ „Синчец – Цветелин Сандов“, гр. София, НП № 06/12.05.2025 г., за нарушение на чл. 31, ал. 2, т. 6 от Закона за лечебните растения, в размер на 300 лв. – не е изпълнил задължението си да представи в РИОСВ – Русе до 20.01.2025 г. информация за изкупените, обработени през 2024 г. билки и техния произход.

2. „КЛМ ЕКО“ ООД, гр. Варна, НП № 07/14.05.2025 г., за нарушение на чл. 20, ал. 1, вр. чл. ал. 5 и ал. 6 от Закона за отговорността за предотвратяване и отстраняване на екологични щети, в размер на 3 356 800,00 лв. –  не е изпълнило Заповед № 424/19.07.2024 г. на директора на РИОСВ – Русе.

3. „Мартен Мес“ ООД, гр. Варна, НП № 08/23.05.2025 г., за нарушение на чл. 8, ал. 2, т. 6, вр. чл. 48 от Закона за управление на отпадъците, вр. чл.11 от Наредба № 1/2014 г., в размер на  2 000 лв. –  не е изпълнил задължението си да води генерираната в НИСО ел. отчетна книга.

Споразумения

На основание чл. 58г, ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания Директорът на РИОСВ - Русе е сключил еднто споразумение през отчетния период:

1. „Трейд форс“ ЕООД, гр. София, по съставен АУАН № 0002834/28.03.2025 г., внасяне на отпадъци на територията на Република България без да притежава необходимите документи, нарушение по чл. 35, ал. 3, вр. чл. 35, ал. 2, т. 9 от Закона за управление на отпадъците,  в размер на 10 000,00 лева, която след редуциране, на основание чл. 58г, ал. 8 от ЗАНН е в размер на 7 000,00 лева.

Писмени предупреждения:         

На основание чл. 28 от Закона за административните нарушения и наказания Директорът на РИОСВ – Русе е издал писмено предупреждение:

  1. Д-р П.П.– кмет на Община Ценово, с. Ценово, по съставен АУАН № 0002715/27.03.2025 г., не е уведомил писмено директора на РИОСВ за своето инвестиционно предложение на най – ранен етап, нарушение на разпоредбата чл. 10, ал. 1 от Наредбата за ОС, вр. 31а, вр. чл. 31, ал. 5 от Закона за биологичното разнообразие..

Резолюция за прекратяване:

Прекратени административонаказателни процедури на основание чл. 54 от ЗАНН през отчетния период - няма издадени резолюции за прекратяване през отчетния период.

През отчетния период са налагани принудителни административни мерки, както следва:         

1. С мотивирана Заповед №289/19.05.2025 г., за пломбиране на 3 (три) броя съоръжения за съхранение на реагенти за производство на брикети и захранване на сушилнята с гориво, с местонахождение – гр. Русе, ул. „Потсдам“ № 15, с оператор „Автоман“ ЕООД, на основание чл. 160, ал. 1 във връзка с чл. 158, т. 4, чл. 159, ал. 1, пр. 1 и ал. 2 от Закона за опазване на околната среда.

2. С мотивирана Заповед № 220/07.05.2025 г., чрез преустановяване използването на канализационна тръба от съществуваща площадкова канализация на обекта, отвеждаща производствените отпадъчни води във водоприемник „сухо дере“, включително чрез пломбиране на преливник към събирателна шахта за отпадъчни води, разположен в границите на обекта - МПП, собственост на  „Апи - Милк” ЕООД, с. Веселина, Община Лозница, на основание чл. 160, ал. 1 във връзка с чл. 158, т. 4, чл. 159, ал. 2 от Закона за опазване на околната среда.

Кратко обобщение по отношение на постигнат ефект спрямо околната среда, бизнеса и обществеността от осъществената контролна дейност

Околната среда

Дните с превишения на нивата на ФПЧ10 за месец май в гр. Русе са пет, установени в началото на месеца, но причината за тях е ремонт на уличната мрежа около пункт АИС „Възраждане“. След уведомяване на Община Русе за констатираните превишения са предприети мерки за ограничаване на запрашаването и до края на месеца не са констатирани превишения.

Два оператора са преустановили замърсяване на водни обекти, с което са отменени, наложени ТМС по чл. 69 от ЗООС.

Във връзка с постъпили нови сигнали за замърсени с отпадъци имоти в различни общини на контролирана от РИОСВ - Русе територия, при извършени проверки, на кметове са дадени предписания за почистване в срок на замърсяванията. Предписанията са изпълнени, като са почистени замърсените с отпадъци терени.

Бизнеса

През месец май 2025 г. са издадени становища, указателни писма и административни актове във връзка с провеждане на процедури по реда на Глава Шеста от ЗООС и чл. 31 от ЗБР, както следва:

  • 170 писма по реда на Наредбата за ОС по внесени уведомления за инвестиционни предложения, горскостопански програми, и уведомления за план/програми, от които 1 указателно писмо за последваща процедура по ОС;
  • 28 писма във връзка с депозирани запитвания и заявления от физически/юридически лица или други институции;
  • 11 указателни писма за провеждане на последващи процедури по реда на Глава Шеста от ЗООС, от които:
  • 5 указателни писма за последваща процедура по преценяване на необходимостта от ОВОС;
  • 6 указателни писма за последваща процедура по преценяване на необходимостта от ЕО;
  • 37 писма във връзка с текущи процедури по реда на Глава шеста от ЗООС, в т.ч. писма до възложители за предоставяне на допълнителна информация, писма за консултации с РЗИ/БДДР/ИАОС/МРРБ, писма до общини и кметства за обявяване на инвестиционни предложения по чл. 95, ал.1 от ЗООС; писма до общини и кметства за осигуряване на обществен достъп до информации по Приложение №2 от Наредбата за ОВОС за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС;
  • 6 мотивирани решения за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС, с разпоредителна част „Да не се извършва ОВОС”;
  • 4 мотивирано решение за преценяване на необходимостта от извършване на ЕО, с разпоредителна част „Да не се извършва ЕО”;
  • 3 решения за прекратяване на започнала процедура по Глава шеста от ЗООС;
  • 41 броя писма до физически/юридически лица, общини, институции във връзка с ежедневната работа на Дирекция „Превантивна дейност”;
  • 1 брой Решение по ОВОС, с разпоредителна част „одобрявам”;
  • 1 брой Становище по ЕО, с разпоредителна част „съгласувам”;
  • 1 брой Решение по преценяване на необходимостта от провеждане на ОС за ППП/ИП с разпоредителна част „съгласува“.

През отчетния период са издадени - 5 регистрационни документа, от които един е за прекратяване на дейността, две разрешения за дейности с отпадъци са прекратени и са

- утвърдени са  92  броя работни листи.

През периода е взето участие в заседания на общо петнадесет ДПК за приемане на строежи.

Обществеността

РИОСВ - Русе се включи за четвърти път в националния конкурс за рисунка „Аз, ти, той – ние сме Европа“, посветен на  Деня на Европа 9 май, като отличи трима участници, в т.ч. и от Република Северна Македония.  Наградите са връчени по време на откриването на изложбата с отличените автори в Регионална библиотека „Любен Каравелов“. Конкурсът се организира от Гьоте-институт и библиотеката, като цели да стимулира творческите умения на деца и ученици до 18-годишна възраст.

На 15 май директорът на РИОСВ - Русе инициира среща в Министерството на околната среда и водите с представители на Министерството на труда и социалната политика и Министерството на здравеопазването във връзка с контрола на предприятията, допускащи разпространението на миризми извън производствените площадки. В срещата е участвал министърът на околната среда и директорът на ИАОС. Страните са се договорили за съвместни, извънредни  проверки.

Международният ден на биологичното разнообразие 22 май и 33-годишнината от създаването на екологичната мрежа Натура 2000 са отбелязани в РИОСВ - Русе, като фокус на събитието бе резерватът „Сребърна“. Той е визитната картичка на страната ни пред света, но и притежава качества и титли, кореспондиращи с темата на на международната кампания за деня на биологичното разнообразие: „Хармония с природата и устойчиво развитие“. 

С еко-урок стартира проектът на Сдружение с нестопанска цел „Дунавско сияние“ – Детски арт хепънинг „На брега на реката - 25“, финансиран от Общинска фондация „Русе – град на свободния дух“. РИОСВ – Русе е сред партньорите. Дейностите включват провеждането на арт-ателиета, свързани с изработването на бижута, предмети от рециклирани материали, декоративни пана и др. Арт-работилничките се провеждат в Информационния център на РИОСВ - Русе, под ръководството на художниците Ина Валентинова, Лилия Малоок и Мариана Георгиева. Кулминацията на проекта ще е арт-хепанингът, с който ще се отбележи Международният ден на река Дунав – 29 юни.

На 27 май 2025 г., в Информационния център на РИОСВ - Русе се проведе първото от предвидените арт-ателиета по проект Детски арт хепънинг „На брега на реката - 25“, на СНЦ - „Дунавско сияние“. Ателието бе воденото от Ина Валентинова – художник и учител в ОУ „Отец Паисий“ – гр. Русе. Участниците работиха върху апликации на водолюбиви птици, като използваха стари научно популярни списания.


 Отчет за осъществената контролна дейност от РИОСВ - Русе през месец април 2025 г.

Кратка обобщена информация и резултати за осъществената контролна дейност за периода

През месец април 2025 г. експертите от РИОСВ - Русе са извършили 110 проверки, в т.ч. планови 64 бр. и извънредни 46 бр. Броят на проверените обекти е 100, като 78 са планови и 22 са извънпланови. В рамките на осъществения контрол са дадени 89 предписания за отстраняване на констатирани нарушения. 

През месец април 2025 г. са съставени 2 акта за установяване на административни нарушения.

От директора на РИОСВ - Русе са издадени две наказателни постановления, с което на физическо лице е наложена глоба в размер на 100 (сто) лв., а на юридическо лице е наложена имуществена санкции в размер на 100 000 (сто хиляди) лв.

На основание чл. 58г, ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания Директорът на РИОСВ - Русе  е сключил три споразумения по съставени АУАН на юридически лица, на обща стойност 2 870 лв.

Общо събраните суми от РИОСВ - Русе са: по наложени глоби, имуществени санкции  - 0 лв. и по еднократни и текущи санкции (чл. 69 от ЗООС) – 1 062 лв. По сключени спроразумения по чл. 58г от ЗАНН са постъпили суми в общ размер 1 890 лв. От структурите на НАП през месец април 2025 г. по наложени административни мерки не са постъпвали суми.

От получените суми през месец март 2025 г., на общините, през месец април 2025 г. са преведени 849,60 лв. Най-голяма сума е получила Община Тутракан в размер на 728,80 лв.

В периода от 01.04. до 30.04.2025 г. са постъпили две писмени жалби в РИОСВ-Русе относно нерегламентирано отглеждане на животни в с. Яребица, която е препратена по компетентност към ОДБХ - Силистра и до Община Дулово за предприемане на действия в рамките на техните компетенции.

Втората жалба е входирана от жители на с. Николово срещу изтичане на битово-фекални води по улица и от там в езеро Липник до с. Николово. По същата е извършена проверка от РИОСВ при която е констатирано наличие на тръба по скат над ул. „Лозенец“, от която изтича битово-фекална вода, вливаща се в езеро Липник. Установена е още една тръба, директно заустена в езерото. Жалбата е препратена до Община Русе за предприемане на мерки по установяване на собствениците на тръбите и законността им.

Осъществена е и съвместна проверка от експерти на РИОСВ - Русе и ОДМВР по жалба от месец март за евентуална незаконна дейност по разкомплектоване и продажба на авточасти втора употреба на леки и товарни автомобили в град Русе, по време на която не е установена дейността, посочена в жалбата.

Постъпилите в инспекцията сигнали са общо 657, както следва:

  • в деловодството на РИОСВ - Русе – 7 бр.;
  • на „зелен телефон – 105 бр.;
  • по електронна поща – 545 бр.

При обработка на същите е констатирано, че от тях са 8 бр. основателни, 393* бр. са неоснователни и 221 бр. са препратени по компетентност, както следва:

От постъпилите в деловодството на РИОСВ-Русе – 1 препратен по компетентност, 0 от тях основателни и 6 неоснователни.

От постъпилите на „зелен телефон“ –  7 са препратени по компетентност, 6 сигнала са основателни и 78 са неоснователни. По 14 от сигналите постъпили на Зелен телефон на 29.04 и 30.04.2025 предстоят проверки през м. май.

От постъпилите по електронна поща – 2 са основателни, 309* са неоснователни и 213 са  препратени по компетентност. По 21 от сигналите постъпили на електронната поща на 29.04 и 30.04.2025 предстоят проверки през м. май.

Забележка: * По-голямата част от посочените като неоснователни сигнали, са за миризми в гр. Разград (277 броя),  които са отчетени като такива, т.к. при предходно препратените 154 бр. до отговорните институции,  е получено писмо от ОДБХ-Разград и БАБХ, съгласно текста на което не е не са установени нарушения при извършване на торенето с органична тор.

По множеството постъпили сигнали за миризми на оборска тор от жители на гр. Разград (433 бр.) е констатирано по време на обход от експерти на РИОСВ - Русе, че причината е вследствие на торенето на земеделски земи в близост до землището на гр. Разград, настъпило в периода от 11.04.2025 г. до 24.04.2025 г. Сигналите са препратени по компетентност до ОДБХ – Разград. Своевременно е поставена МАС на ИАОС в района на град Разград за периода 25-27.04.2025 г., като за времето, в което са осъществени измерванията, не са констатирани превишения на атмосферни замърсители.

Разпределението на сигналите по общини е, както следва: Община Русе – 158; Община Иваново – 13; Община Силистра – 12; Община Сливо поле – 3; Община Главиница – 7; Община Разград – 433; Община Цар Калоян – 1; Община Бяла – 4; Община Дулово – 2; Община Ветово – 4; Община Исперих – 5; Община Две могили – 4; Община Алфатар – 2; Община Завет – 1; Община Ситово – 3; Община Борово – 1; Община Ценово – 4.

По всички сигнали са предприети действия или предстоят такива. През месеца преобладаващи са сигналите, свързани с усещане на миризми (549 бр.), 95 сигнала са за нерегламентирани сметища, 10 сигнала са по ЗБР, и 3 сигнала по ЗВ.

Общо сигналите са били в следните направления:

  • химически/промишлени миризми с различен характер и замърсяване на въздуха, като множеството от постъпилите сигнали са за миризми на територията на Община Разград – 433 броя и Община Русе – 116 броя
  • нерегламентирано изхвърляне и горене на отпадъци;
  • сигнали за пострадали и бедстващи птици и прилепи;
  • сигнали за замърсяване на р. Русенски Лом и р. Черни Лом.

За постъпилите, през месец април сигнали са извършени 18 броя проверки, като са проверени 11 обекта на територията на РИОСВ - Русе. През месец април са дадени общо 6 задължителни предписания по сигнали.

През месец април са извършени и 7 проверки на 7 обекта по постъпили сигнали от м. март.

Акценти от извършената месечна контролна и административно наказателна дейност

Основен акцент в работата през отчетния месец беше извършването на проверки по изпълнението на годишния план, както и по постъпили сигнали и жалби. Извършени са проверки на Община Исперих, Община Самуил, Община Бяла и Община Ветово по постъпили сигнали от ПП „Величие“ за наличие на замърсени с отпадъци имоти.

По постъпили многобройни сигнали от жители на град Разград за наличие на миризми на оборска тор, при извършена проверка на място, екип на РИОСВ - Русе е констатирал, че миризмите са вследствие на извършено наторяване с оборска тор на два земеделски имота в землището на град Разград, с площ 2000 дка. Всички сигнали са обработени и препратени по компетентност на ОДБХ - Разград и Община Разград.

Друг основен акцент през месеца бе установяване на източника на замърсяване на водите на река Черни Лом, констатирано в края на м. март. От получения от БДДР Плевен анализ на резултатите от взетите проби от водата на реката, е направен извод, че замърсителят е извън територията, контролирана от инспекцията.

Превантивен контрол

През месец април експертите от дирекция „Превантивна дейностˮ продължиха работа по започналите  процедури по ОВОС и ЕО, както следва:

- внесен е Доклад за ОВОС за инвестиционното предложение за добив и първична преработка на подземни богатства – строителни материали (варовици) от площ „Правда” в землището на село Правда, община Дулово, област Силистра, с възложител „ПЪТПЕРФЕКТ-Т” ЕАД. Следва да бъде направена оценка на качеството на доклада.

- направена е оценка на качеството на внесен е преработен и допълнен доклад за ОСВ за инвестиционно предложение – „Добив на строителни материали в находище Ценово-2 - варовици за хидротехнически съоръжения в землището на с. Ценово”. Оценката на качеството на доклада е положителна. Следва обществено обсъждане на доклада на дата 27.05.2025 г. в кметство село Обретеник и община Ценово.

- Внесено е искане за издаване на становище по екологична оценка за Общ устройствен план (ОУП) на Община Тутракан. Следва организиране на Експертен екологичен съвет и последващо издаване на становище по екологична оценка.

Паралелно с текущата ежедневна работа, експертите от дирекция „ПД” са работили и по изготвянето на Годишния доклад за състоянието на околната среда за 2024 г.

Текущ контрол:

През месец април 2025 г. са извършени следните проверки:

  • Проверки по сигнали и жалби на граждани: 25;
  • Осъществен е контрол по Закона за управление на отпадъците, като са извършени 60 бр. проверки: 40 планови и 20 извънредни;
  • Осъществен е контрол по Закона за защита от вредното въздействие на химичните вещества и смеси и Глава Седма, Раздел Първи от Закона за опазване на околната среда, като са извършени 4 бр. проверки по химикали и 2 бр. проверки на предприятия с нисък и висок рисков потенциал;
  • Извършени са 3 планови и проверки на оператори с издадено комплексно разрешително.
  • Проверки по Закона за чистотата на атмосферния въздух: 3 планови, от участие в комплексни по компоненти и фактори на околната среда и 10 извънредни проверки;
  • Проверки във връзка с емисионен контрол на отпадъчните води и правилната експлоатация на пречиствателните съоръжения – 20 бр. контролни проверки на планови обекти, от които 12 бр. планови проверки с 6 пробонабирания, като една от плановите проверки е комплексна по компоненти и фактори на околната среда и 8 бр. извънредни проверки по сигнали, по писмо на МВР и по изпълнение на предписания;
  • Проверки по Закона за защитените територии – 30 извънредни (ежедневни) проверки на ПР „Сребърна“;
  • Проверки по Закона за биологичното разнообразие – 2 извънредни проверки за неспазен срок за подаване на заявление за регистрация на папагал и по сигнал за косене на тръстика в язовир, 1 планова проверка за един бедстващ защитен екземпляр;

Засилен последващ контрол

През периода са осъществени 6 проверки по дадени предписания, като е установено, че са са предприети действия по изпълнението им.

Кратък анализ на постигнатите резултати в областта на опазване на околната среда, от осъществената контролна дейност

Атмосферен въздух

През месец април 2025 г. данните за качеството на атмосферния въздух, регистрирани в пунктовете за мониторинг в гр. Русе и гр. Силистра,  отчитат: 7 денонощия с превишения на средноденощнaта норма на ФПЧ10 - седем за град Русе, и нито едно превишение за град Силистра. Поради спецификата на метода на измерване на ФПЧ10 в гр. Силистра резултатите от измервания касаят само периода 01.04.- 15.04.2025 г. Останалите данни до края на месец април, ще са налични към средата на м. май.

Във връзка с постъпили над 400 сигнала от жители на град Разград, за разпространение на миризми на оборска тор, МАС на РЛ - Русе е поставена за три денонощия на местоположението, на което се извършват и годишните измервания за КАВ на града. Предварителните резултати не отчитат превишения на нормите на следените атмосферни замърсители, вкл. и на сероводород.

По постъпили сигнали от жители на град Русе за наличие на неприятни химически миризми в различни квартали на града, при извършена проверка на данните от пунктовете за КАВ не са установени превишения на нормите на следените органични замърсители.

През отчетния период по компонент „Атмосферен въздух“ са извършени 3 планови съвместни проверки и 10 извънредни проверки. Експертите от направлението са участвали в 3 планови проверки на оператори с издадени комплексни разрешителни. За установени административни нарушения на ЗЧАВ е съставен един акт за установяване на административно нарушение (АУАН) на юридическо лице.

Експерти от направлението са взели участие в две заседания на 1 държавна приемателна комисия.

През месеца в РИОСВ - Русе са постъпили и са утвърдени 10 Доклада на оператори, за извършени Собствени периодични измервания (СПИ), 2 месечни доклада на оператори, за извършени Собствени непрекъснати измервания (СНИ). Утвърдено е разположението и оборудването на една пробовземна точка за неподвижен източник.

През отчетния период не са заверявани дневници на оператори на бензиностанции, в изпълнение на изикванията на Наредба №16/1999 г. за ограничаване емисиите на летливи органични вещества при съхранение, товарене или разтоварване и превоз на бензини.

През м. април са одобрени с Решение на Директора на РИОСВ - Русе 5 броя Планове за управление на разтворителите и е извършена една регистрация, съгласно чл. 30 л от ЗЧАВ на инсталация извършваща дейност по приложение № 1 от Наредба № 7 от 2003 г. за норми за допустими емисии на летливи органични съединения, изпускани в околната среда, главно в атмосферния въздух, в резултат на употребата на разтворители в определени инсталации, независимо от консумацията на разтворител. Издадени са 8 броя становища по ГДОС и 3 броя становища за ПД. Разработена е част „Атмосферен въздух” от Годишния доклад по околна среда на РИОСВ - Русе за 2024 г.

Съгласно изискванията на Регламент (EO) № 517/2014 г. и Наредба № 1 за флуорирани парникови газови (ФПГ), експертите от направлението са верифицирали 370 годишни отчети на оператори, ползватели и дистрибутори на ФПГ, представени по електронен път в информационата система на ИАОС.

Шум

През месец април 2025 г. е извършена една контролна проверка, във връзка с емисионен контрол по фактор „Шум”, на обект „Щайнер Електроник“ ЕООД, намиращ се в град Русе. Не са установени превишения в регламентираните норми, съгласно Наредба №6/26.06.2006 г.

В РИОСВ – Русе, през месеца, са постъпили 2 Доклада с резултати от извършени СПИ по фактор „Шум“, от: „Топлофикация Разград“ АД – площадка град Разград и от „Новал-1“ ЕООД – град Разград

Анализирани са резултатите по фактор „Шум“ на постъпили 50 годишни доклада по околна среда на оператори с издадено комплексно разрешително.

Води

През месец април 2025 г. са извършени общо 20 бр. контролни проверки както следва:

  • 11 бр. планови проверки, от които 6 с пробонабиране на отпадъчни води: „Фешко ФСК“ ООД, ГПСОВ-Бяла, „Фишери 2009“ ЕООД, „Астра грийнплант“ ЕООД, ГПСОВ-Тутракан, „Калатея“ ООД;
  • Взето е участие в 1 брой планова екипна проверка на „Хоризонт САЩ” ООД;
  • Извършени са 8 бр. извънредни проверки, от които 6 бр. на извънпланови обекти - река Черни Лом – 4 бр., „Апи милк“ ЕООД, „Д-Консей” ООД, с. Николово, общ. Русе и на планов обект „Оберьостерайхише биодизел България“ ЕООД;
  • Експертите са участвали в проверки по условията на 3 бр. издадени комплексни разрешителни – „Емакс“ ЕООД, „Пилко“ ЕООД – с. Киченица и „Агротайм“ ООД.

При проверките на операторите са дадени общо 13 бр. предписания.

Не са съставяни АУАН.

Съгласно разпоредбите на чл. 69 от ЗООС, през периода не са налагани или отменени текущи месечни санкции за замърсяване на водни обекти. По чл. 69 от ЗООС са съставени 4 бр. констативни протокола на: „Тракция“ АД, „Оберьостерайхише биодизел България“ ЕООД, „Олео протеин“ ЕОО и на „Борисов и син“ ЕООД.

През месец април са постъпили в РИОСВ - Русе 3 броя сигнали за замърсяване на водни обекти.

В началото на месеца продължиха да постъпват сигнали за замърсяване на река Черни Лом.

При извършени обходи, съвместно с БДДР-гр. Плевен на поречието на реката при с. Острица и с. Кацелово, общ. Две могили не са констатирани нови замърсявания на водите на реката. Измерени са в три точки от реката показателите: електропроводимост, температура и активна реакция, които са били без нормативни отклонения.

На взетите проби повърхностни води от река Черни Лом, от РЛ-Русе е направен физоко-химичен анализ. От предоставените протоколи от изпитване, БДДР-гр Плевен са оценили състоянието на повърхностния воден обект и са определили, че вероятния източник на замърсяването е от територията на област Търговище.

На 28.04.2025 г. е извършена контролна проверка на производствената площадка на млекопреработвателното предприятие, с оператор „Апи - Милк“ ЕООД, във връзка с писмо, вх. № АО-2718/24.04.2025 г. на ОД МВР – Разград за извършване на съвместна проверка на обект, изхвърлящ неконтролируемо отпадъчни води от  дейността. Установено е следното:

Производствените отпадъчни води, формирани от измиване на съдове, съоръжения и помещения, се отвеждат в събирателна шахта, тип „мазниноуловител“, с обособена преградна стена и преливник. Шахтата е запълнена, до ниво – под преливника, като се наблюдават задържани мазнини. Преливникът, представляващ тръба (ф 300), разположена в горната част на шахтата е свързан със съществуваща площадкова канализация. Тази канализация продължава извън границите на обекта, преминава през прилежащото до производствената площадка пасище и посредством съществуващ вкопан канал се зауства в местното дере, без необходимото разрешително за ползване на воден обект за заустване на отпадъчни води в повърхностни води, съгласно изискванията на чл. 46, ал. 1, т. 3 от ЗВ.

Дерето е част от водно тяло BG 1 RL900R1012, поречие Русенски Лом. По дължината на канала са налични два броя ревизионни шахти, в една от които се наблюдава затлачване, в резултат на задържани мазнини и утайки.

Точката на заустване е с приблизителни координати: N 43º27'18,846ʺ Е 26º41'38ʺ, заснети по време на проверката от представители на Басейнова дирекция „Дунавски район“ – Плевен.

Към  момента на проверката не е наличен поток на отпадъчни води. След точката на заустване, по протежение на дерето, са установени следи от скорошно преминаване на отпадъчни води, със специфична миризма, характерна за производствената дейност на млекопреработвателното предприятие.

За установеното заустване на отпадъчни води, дружеството не притежава разрешително за ползване на воден обект, съгласно разпоредбите на чл. 46, ал. 1 от Закона за водите (ЗВ).

За установените при проверката нарушения предстои да бъде предприети администратино-наказателни мерки, вкл. принудителни.

Във връзка с подаден сигнал и последваща жалба от жители на с. Николово, Община Русе за изтичане на битово-фекални (БФ) води по улица в селото е извършена контролна проверка. Констатирано е, че от тръба в скат над улицата се оттичат битово-фекални води. Тъй като това са БФ води от частни имоти сигналът и жалбата са препратени по компетентността на общинската администрация.

През месец април приоритетите в направлението са били следните:

- изготвяне на Доклад за околна среда 2024 г. по компонент „Води“;

- становища по компонент „Води“ от ГДОС за оператори с КР – 10 бр.;

- изготвяне на вътрешни становища във връзка с провеждани процедури по реда на глава Шеста от ЗООС  – 2 бр.; съгласуване на 2 бр. План за собствен мониторинг на оператор с КР.

- попълване на информационната система за Разрешителни и мониторинг при управление на водите;

- кореспонденция с други институции.

Почви

През месеци април 2025 г. експертът по компонент „Почви” е извършил проверки  на две рекултивирани общински депа за ТБО на територията на Община Ветово. Работил е и по плана за контролна дейност по фактор „Отпадъци“, като е утвърждавал работни листи за класификация на отпадъците и давал становища по преписки по процедури по Глава Шеста от Закона за опазване на околната среда.

Извършено е вземани на почвени проби от общински имот, на който са били съхранявани битови отпадъци, които частично са били запалени.

Биологично разнообразие и НЕМ

През месец април са извършени общо 3 броя контролни проверки, от които 1 планова и 2 извънредни.

Единствената от плановите проверки е извършена по сигнал за намерен мъртъв защитен екземпляр от вида горска улулица (Strix aluco). Същият e предоставен за препариране на Регионален исторически музей – гр. Русе.

Във връзка с внесено в РИОСВ-Русе заявление за регистрация на екземпляр от вида Жълтоглава амазона (Amazona oratrix), маркиран със затворен пръстен № BG11C2023HDH0187 и издаден CITES сертификат с № 23BG0364EU/16.08.2023 г. е констатирано нарушение на ЗБР (неспазване на цитираният в закона срок за подаване на заявление за издаване на регистрационна карта). Видът е включен в Приложение А на Регламент 338/97 и съгласно чл. 90 от ЗБР подлежи на задължителна регистрация в 15-дневен срок от придобиването му. За констатираното нарушение е изпратена покана за съставяне на АУАН на собственика.

Извършена е една извънредна проверка във връзка с подаден сигнал за извършване на дейности по премахване на тръстикова растителност в района на язовир „Николово“, лесопарк „Липник“ в землището на с. Николово. На място е установено, че със специализирана техника – машина за косене на тръстика са окосени малки площи от тръстика по бреговете на водоема и в основата на язовирната стена. В посочените участъци не са забелязани водолюбиви птици, нито гнезда на такива. Активният размножителен период на птиците все още не е започнал, поради което не съществува пряка опасност за тях от извършеното почистване. В опашката на язовира се намира голям тръстиков масив, който не е обект на дейностите по косене. Предполагаемо наличие на гнезда на водолюбиви птици е по-вероятно именно в там, тъй като той е отдалечен от източници на безпокойство и е със значително по-голяма площ.

Издадени са 6 броя регистрационни карти съгласно чл. 90 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР, ДВ бр. 77/2002 г.) за защита на видовете от дивата флора и фауна, чрез регулиране на търговията с тях.

През отчетния период не са подавани заявления за регистрация на книги за билки и не са организирани нови билкозаготвителни пунктове.

Защитени територии

През отчетния период са извършени ежедневни проверки на територията на ПР „Сребърна“, които са 30 бр.

Отпадъци

През отчетния период са извършени общо 60 бр. проверки: 40 по план и 20 извънредни, както следва: 9 бр. по сигнали 1 бр. по жалба, две за прекратяване образуването на отпадъци, две самосезиране, една по писмо на МОСВ, 4 по предписания и една почвени проби от терен, замърсен с отпадъци. Дадени са 28 броя  задължителни предписания. През отчетния период няма съставени актове. Няма издадени НП. Сключено е едно споразумение и е издадено едно писмено предупреждение.

 Основните дейности през месеца бяха: извършване на  проверки по плана за контролна дейност и по постъпили сигнали, свързани главно с нерегламентирано изхвърляне и изгаряне на отпадъци.

По заявление на общините за разходване на отчисленията по чл. 60 и чл. 64 от ЗУО, в това число и по § 3 от  Преходните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за местните данъци и такси (ДВ, бр. 81/24.09.2024 г.), са издадени 3 броя Решения на съответните общински администрации (Самуил, Ценово  и Опака).

През периода са изготвени и изпратени:

- ежемесечен отчет в МОСВ за извършени проверки и съставени АУАН по ЗУО;

- информация относно нерегламентирани сметища в това число предприети мерки;

- информация по Закона за достъп до обществен за информация за броя на постъпили сигнали за нерегламентирани сметища, предприети мерки, съставени АУАН  за периода от 01.04.2025 г. до 30.04.2025 г.;

- покана до кметовете на 22 общини за участие в работна среща относно задълженията на кметовете по ЗУО и Натура 2000;

- покана за участие е в работна среща на Областните пътни управления на Русе, Разград и Силистра;

-  покана за участие в работна среща на Директорите на Регионалните структури на министерства, имащи отношение към нерегламентираното изхвърляне на отпадъци;

- писмо относно трансграничния превоз – Регламент 1013/2006 и изпълнение на изискванията на Наредба № 1  от 04 юни 2014 г. за реда и образците, по които се предоставя информация за дейностите по отпадъците, както и реда за водене на публични регистри;

-писмо за МОСВ относно нотификация на „Лубрика“ ООД.

През отчетния период са получени общо 95 сигнала за нарушения на Закона за управление на отпадъците, както следва:

От ПП „Величие“ през месец април са постъпили 73 сигнала за замърсявания в общините: Иваново, Силистра,  Главиница, Ценово и Ситово. По 30 от сигналите на ПП „Величие“ са извършени общо 8 проверки на място. Проверките са извършени съответно на Общините Бяла, Ветово, Главиница, Исперих, Самуил и Разград. При проверките по новопостъпилите сигнали от ПП „Величие“, експертите са извършили само последващ контрол. За посочените в сигналите частни имоти,  на общинските администрации са дадени са предписания за установяване на собствеността на имотите, както и за тяхното почистване. По 15 от сигналите на ПП „Величие“, през месец април са извършени проверки в общините Исперих и Самуил. По останалите 20 сигнала са извършени 5 проверки на място, а  43 броя сигнала  са препратени по компетентност. По един от сигналите, касаещ изгаряне на отпадъци в обект – млекопреработвателно предприятие в с. Семерджиево, област Русе, предстои проверка през май.

През месец март е постъпила една жалба за нерегламентирани дейности с ИУМПС и техните компоненти, които се извършват в имот частна собственост – два гаража. По жалбата е извършена проверка с представители на  ОД на МВР - Русе. Установено е, че сигналът е неоснователен.

Химикали

Експертите от направление „Опасни химични вещества и смеси“ са извършвали 4 проверки, от които 1 самостоятелна по RAPEX и 3 от участия в комплексни по компоненти и фактори на околната среда, както следва:

  1. „Хидроизолации Вълков” ЕООД, село Червена вода, Община Русе, производство на хидроизолационни смеси с. Червена вода – дадени са 2 предписания;
  2. „Прокомм Кемикълс” ООД, град София, складова база за химикали в град Русе – дадени са 2 предписания;
  3. „Химпрес РГ” ООД, град Бяла, производство на каучукови изделия в гр. Бяла – дадени са 4 предписания;
  4. „Син фу” ООД, гр. София, магазин за китайски стоки в гр. Русе – без предписания.

Общо са издадени 8 предписания, като две от тях са изпълнени, а шест са със срок за изпълнение - следващия месец.

Експертите от отдела са изготвили вътрешно становище към Дирекция „Превантивна дейност“ по постъпило инвестиционно намерение.

Взето е участие в една ДПК за обект „Пълначно за бутилки с ВВГ пропан – бутан към съществуваща бензиностанция, газстанция и офис с магазин, находящ се в гр. Борово.“

ОВОС и ЕО

Изпълнявайки утвърдения план за контролна дейност на РИОСВ - Русе, през отчетния период са извършени 3 броя проверки на издадени административни актове по реда на Глава Шеста от ЗООС, във връзка с установяване срока на правно действие на издадените решения, при които е установено, че едно решение за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС, е загубило правно действие.

Експерти от дирекцията са взели участие в:

- 1 заседание на общински експертен съвет по устройство на територията (ОЕСУТ) на Община Русе;

- 1 работна среща във връзка с текуща процедура по реда на Глава шеста на ЗООС;

- 2 участия в технико-икономически съвети към Министерството на енергетиката;

- 4 участия в държавни приемателни комисии.   

Комплексни Разрешителни

През месец април са извършени 3 планови проверки на оператори с издадено комплексно разрешително:

  1. „Пилко” ЕООД - град Разград, площадка № 2 за интензивно отглеждане на птици в село Кичиница, Община Разград - без предписания;
  2. „Емакс” ООД - град Силистра, инсталация за ФХ преработка на петролни отпадъци в град Силистра - без предписания;
  3. „Агротайм” ООД - интензивно отглеждане на свине в град Исперих – без предписания.

През отчетния период по постъпилите 67 бр. Годишни доклади по околна среда (ГДОС) e работено, като част от тях са върнати за корекции. 15 ГДОС са утвърдени и изпратени на ИАОС.

Комплексни проверки по компоненти и фактори на околната среда

През месец април 2025 г. са извършени шест планови контролни проверки по компоненти и фактори на околната среда, съответстващи на 14 самостоятелни проверки на:

„Хоризонт САЩ” ООД,  село Мечка, винарски комплекс в село Мечка, Община Иваново,  (по компоненти въздух и води)

„Хидроизолации Вълков” ЕООД, село Червена вода, Община Русе, производство на хидроизолационни смеси с. Червена вода (по фактори отпадъци и химикали и ЗОПОЕЩ)

„Прокомм Кемикълс” ООД, град София, складова база за химикали в град Русе (фактор химикали и ЗОПОЕЩ)

„Химпрес РГ” ООД, град Бяла, производство на каучукови изделия в гр. Бяла (по фактори отпадъци и химикали и ЗОПОЕЩ)

ЕТ „Декаданс-Димитър Шишков”- град Бяла, производство на растителни масла в град Бяла (по компонент въздух и фактор отпадъци)

„Гама” ООД - град Бяла, производство на каучукови изделия в град Бяла (по компонент въздух и фактор отпадъци)

При проверките са дадени общо 10 бр. предписания. Не са съставяни АУАН за констатирани нарушения.

Севезо

През месец април са извършени 3 планови проверки на следните оператори:

1. „Норд Газ България” ЕООД - град Пловдив, склад за втечнени ВВ газове в град Разград – без предписания;

2. „Булмаркет ДМ” АД складово стопанство за пропан-бутан в град Бяла – без предписания;

3. „МТ Пласт” ЕООД - преработка и търговия с плоско стъкло на площадката на ,,Водстрой” АД в град Разград – дадено едно предписание.

Издадено е едно Решение № ДППГА-03(А1)-П-РУ(9)/2025 г. за потвърждаване на пълнотата и съответствието на представения актуализиран Доклад за политика за предотвратяване на големи аварии на обект с нисък рисков потенциал Петролен терминал „Ромпетрол България“, с местоположение гр. Русе, община Русе, бул. „Тутракан“ № 100, с оператор ,,Ромпетрол България“ ЕАД, гр. София, издадено от директора на РИОСВ-Русе на основание на чл. 106, ал. 4 от Закона за опазване на околна среда (ЗООС, обн., ДВ, бр. 941/2002 г., изм. ДВ. бр. 102 от 08.12.2023 г.).

ЗОПОЕЩ:

През отчетния период от шестте комплексни проверки по компоненти и фактори на околната среда, в две от тях е извършена проверка и по ЗОПОЕЩ. Дадени са 3 предписания, от които 1 едно е изпълнено и две са със срок за изпълнение през месец май.

Извършена е извънредна проверка на оператор с наложена превантивна мярка за предотвратяване на възможността от екологична щета на компонент почви.

АУАН, НП и ПАМ

1. „Ауто - стев“ ООД, гр. Разград, АУАН № 0002795/07.04.2025 г. – не е провело СПИ на концентрациите на вредни вещества в отпадъчните газове за 2023 - 2024 г., нарушение по чл. 18, т. 1,  съгласно Закона за чистотата на атмосферния въздух, вр. чл. 31, ал. 1, т. 2 от  от Наредба 6/1999 г.

2. Д.Ю., гр. Кубрат, общ. Кубрат, АУАН № 0002716/04.04.2025 г. – не е изпълнил задължението си да представи в РИОАСВ – Русе до 20.01.2025 г. информация за изкупените, обработени през 2024 г. билки и техния произход,, нарушение по чл. 31, ал. 2, т. 6 от  Закона за лечебните растения.                                          

Издадени Наказателни постановления:

1. А.А., с. Голеш, общ. Кайнарджа, НП № 04/11.04.2025 г., за нарушение на чл. 31, ал. 2, т. от Закона за лечебните растения, в размер на 100 лв. – не е изпълнил задължението си да представи в РИОСВ – Русе до 20.01.2025 г. информация за изкупените, обработени през 2024 г. билки и техния произход;

2. „Оргахим Резинс“ АД, гр. Русе, НП № 05/30.04.2025 г., за нарушение на чл. 123в, т. 2, т. от Закона за опазване на околната среда, в размер на 100 000,00 лв. –  не е изпълнил условие 9.4.1 от КР.

Споразумения

На основание чл. 58г, ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания Директорът на РИОСВ – Русе е  сключил следните споразумения през отчетния период:

1. „УОН“ ООД, гр. София, по съставен АУАН № 0002833/21.08.2024 г., не е изпълнил задължението си да представи копие на попълнен формуляр по Приложение VII, на Регламент 1013/2006, подписан в поле 12 в определения за това срок,  нарушение на чл. 22, ал. 4 от Наредба 1, вр. чл. 48, ал. 1 от Закона за управление на отпадъците, в размер на 2000,00 лева, която след редуциране, на основание чл. 58г, ал. 8 от ЗАНН е в размер на 1400,00 лева.

2. „Ауто стев“ ООД, гр. Разград, по съставен АУАН № 0002795/07.04.2025 г., не е провело СПИ на концентрациите на вредни ведщества в отпадъчните газове за 2023 - 2024 г., нарушение по чл. 18, т. 1,  съгласно Закона за чистотата на атмосферния въздух, вр. чл. 31, ал. 1, т. 2 от  от Наредба 6/1999 г., в размер на 100,00 лева, която след редуциране, на основание чл. 58г, ал. 8 от ЗАНН е в размер на 70,00 лева.

3. „Плампелет“ ООД, гр. Разград, по съставен АУАН № 0002965/20.03.2025 г., не попълва генерираните в НИСО ел. отчетни книги по Приложение № 2 и Прилбожение № 4, нарушение на чл. 8, ал. 2, т. 6, вр. чл. 48 от Закона за управление на отпадъците, в размер на 2000,00 лева, която след редуциране, на основание чл. 58г, ал. 8 от ЗАНН е в размер на 1400,00 лева.

Писмени предупреждения:         

На основание чл. 28 от Закона за административните нарушения и наказания Директорът на РИОСВ – Русе е издал писмено предупреждение:

1. „Доминатор 106“ ЕООД – в несъстоятелност, гр. Разград, по съставен АУАН № 0002851/20.03.2025 г., не попълва генерираните в НИСО ел. отчетни, нарушение на разпоредбата чл. 10, ал. 1 и ал. 3 от Наредба 1/2014 г., вр. чл. 48, ал. 1 от  Закона за управление на отпадъците.

Резолюция за прекратяване:

Прекратени административонаказателни процедури на основание чл. 54 от ЗАНН през отчетния период - няма издадени резолюции за прекратяване през отчетния период.

През отчетния период не са налагани принудителни административни мерки.

Кратко обобщение по отношение на постигнат ефект спрямо околната среда, бизнеса и обществеността от осъществената контролна дейност

Околната среда

Дните с превишения на нивата на ФПЧ10 за месец април в гр. Русе са седем, което в сравнение с предходни години е най-висока стойност.

След 05.04.2025 г. не са постъпвали сигнали за замърсяване на водите на река Черни Лом. Данните от пробите, взети в началото на месеца от реката, показват, че няма повишени концентрации на основните показатели за качество на повърхностните води.

Проведени са работни срещи с представители на 22 броя общини на територията контролирана от РИОСВ - Русе. При срещите са обсъдени мерките, които следва да предпиемат общинските администрации за ограничаване замърсяването на околната среда с отпадъци.

Във връзка с постъпили нови сигнали за замърсени с отпадъци имоти в различни общини на контролирана от РИОСВ - Русе територия, при извършени проверки, на кметове са дадени предписания за почистване в срок на замърсяванията. Предписанията са изпълнени, като са почистени замърсените с отпадъци терени.

Бизнеса

През месец април 2025 г. са издадени становища, указателни писма и административни актове във връзка с провеждане на процедури по реда на Глава Шеста от ЗООС и чл. 31 от ЗБР, както следва:

  • 199 писма по реда на Наредбата за ОС по внесени уведомления за инвестиционни предложения, горскостопански програми, и уведомления за план/програми, от които 1 указателно писмо за последваща процедура по ОС;
  • 35 писма във връзка с депозирани запитвания и заявления от физически/юридически лица или други институции;
  • 11 указателни писма за провеждане на последващи процедури по реда на Глава Шеста от ЗООС, от които:
  • 8 указателни писма за последваща процедура по преценяване на необходимостта от ОВОС;
  • 3 указателни писма за последваща процедура по преценяване на необходимостта от ЕО;
  • 44 писма във връзка с текущи процедури по реда на Глава шеста от ЗООС, в т.ч. писма до възложители за предоставяне на допълнителна информация, писма за консултации с РЗИ/БДДР/ИАОС/МРРБ, писма до общини и кметства за обявяване на инвестиционни предложения по чл. 95, ал.1 от ЗООС; писма до общини и кметства за осигуряване на обществен достъп до информации по Приложение №2 от Наредбата за ОВОС за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС;
  • 10 мотивирани решения за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС, с разпоредителна част „Да не се извършва ОВОС”;
  • 1 мотивирано решение за преценяване на необходимостта от извършване на ЕО, с разпоредителна част „Да не се извършва ЕО”;
  • 7 решения за прекратяване на започнала процедура по Глава шеста от ЗООС;
  • 57 броя писма до физически/юридически лица, общини, институции във връзка с ежедневната работа на Дирекция „Превантивна дейност”;
  • 3 броя Решения по преценяване на необходимостта от провеждане на ОС за ППП/ИП с разпоредителна част „съгласува“;
  • 1 Решение за прекратяване на процедури по оценка за съвместимост, на основание чл. 13, ал. 1 от Наредбата за ОС.

През отчетния период са издадени, както следва:

Издадени са  регистрационни документа, от които:

- 10 за изменение и допълнение на регистрационен документ за събиране и транспортиране;

- четири нови регистрации за събиране и транспортиране;

- шест регистрационни документи изменение и допълнение.

Утвърдени са  работни листа на 97 оператори.

През периода е взето участие в заседания на общо осем ДПК за приемане на строежи.

Обществеността

На 7 април, директорът на РИОСВ - Русе и представители на екоинспекцията участваха в среща с общественоста по време на заседание на комисията за чистотата на атмосферния въздух в Русе. По предварителна програма в заседанието трябваше да участват трима оператори с Комплексни разрешителни, но те не се отдзоваха на поканата. Директорът на екоинспекцията отговори на въпроси, свързани с контролната дейност.

През април РИОСВ - Русе посвети всички инициативи на Деня на Земята, който се отбелязва тази година за 55 път от основавенето на кампанията.

На 9 април РИОСВ - Русе представи проекта „Събирай – Рециклирай“ в група „Усмивка“ на ДГ „Иглика“, филиал ЦЮР в гр. Русе. В района на детското заведение има поставени контейнери за разделно събиране и дори пункт за отпадъци от електронно и електрическо оборудване, което ще им напомня всеки ден за персоналните усилия на всеки един от нас да  живеем в чиста и приветлива околна среда.

На 11 април ученици от X класове на Професионалната гимназия по речно корабостроене и корабоплаване „Васил Левски“ посетиха Информационния център на РИОСВ - Русе. Темата на урока бе „Замърсяването с пластмаси“. То е част от сложната система за управление на отпадъците. Първата пластмасова опаковка е  създадена през 1933 г., но към днешна дата тя е  широко навлезнала в бита ни и причинява много неприятни гледки в населените места, пътищата и отбивките от Републиканската пътна мрежа. Учениците получиха информация за видовете пластмаса и за начините да намалим употребата й, доколкото е възможно. Съвместната инициативата с ПГРКК – Русе се посвещава на предстоящия Световен ден на Земята – 22 април.

На 16 април участниците в клуб „Екология и опазване на околната среда“ при ПГО „Недка Иван Обретенова“ – гр. Русе посетиха Информационния център на РИОСВ - Русе. Това е четвъртото занятие, което се проведе на тема „Повече зелена енергия“, „Алтернативна енергия“, в навечерието на Деня на Земята. Възобновяемите енергийни източници са важен микс от енергийния пъзел. Ангажиментите на страната ни към Рамковата директива за изменение на климата, „Зелената сделка“ и ресурсите в България по отношение на ВЕИ бяха част от акцентите на презентацията. В края на урока учениците решиха тест за енергийна ефективност, а резултатите им показаха, че поведението и действията им са екологично правилни и заслужават похвала.

На 22 април със съвместна инициатива Регионалният център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование в област Русе и екоинспекцията отбелязаха Деня на Земята – 22 април. Ученици от СУ „Васил Левски“, ОУ „Иван Вазов“, ОУ „Олимпи Панов“ и ОУ „Никола Обретенов“ посветиха час на разделното събиране на отпадъците от опаковки. Децата се убедиха, че оползотворяването на отпадъците е добър начин да се пестят природни ресурси, да се намалява обемът на сметищата, да се помага на природата, а и не на последно място – да се постигне икономическа изгода в домакинствата. Учениците се справиха отлично с практическата задача и поставиха картите, изобразяващи различните видове отпадъци в правилните контейнери. Урокът продължи с арт-работилница, в която сръчните ръчички превърнаха хартиените, пластмасови и метални отпадъци от опаковки в практични предмети и декорация, които подредиха в Информационния център на инспекцията.

На 23 април в ПГО „Недка Иван Обретенова“ – гр. Русе се проведе състезание, свързано с разделното събиране на отпадъци. Участваха ученици от IX-те класове на гимназията и гост-отбор от ОУ „Братя Миладинови“. Състезанието премина в три кръга, като училищното ръковдство бе подготвило две викторини, свързани с отбелязване на Деня на Земята по света и начините за оползотворяване на отпадъците и рециклирането им. Във фоайето на учебното заведение е подредена изложба, посветена на международната инициатива.

На 28 април в Информационния център на РИОСВ - Русе се гостуваха ученици от клуба по „Роботика“ при МГ „Баба Тонка“ – гр. Русе. Три отбора са разработили свои екологични проекти, прилагайки познанията си по роботика и разрешаване на екологични проблеми. На фокус бе професията на морския еколог. Иновативните проекти са свързани с проследяване на пътя на пластмасовия отпадък, защитно облекло за морския еколог и мониторинг на пасажите от риба. С консултатцията си в РИОСВ - Русе учениците потърсиха допълнителни идеи относно материалите, законовите изисквания и допълнителните функционалности на прототипите на роботи, с които възпитаниците на МГ „Баба Тонка“  ще участват в национално състезание през май в гр. Разград.

През април ръководният състав на екоинспекцията проведоха три последователни срещи с общинските кметове от областите Силистра, Разград и Русе. Необходимостта за провеждането им е продиктувана от впечатленията  на експертите от контрола за чистотата на населените места и множеството постъпващи сигнали за замърсени терени с различна собственост. Общинските кметовете от област Русе, подобно на тези от областите Разград  и Силистра, са заявили желание да се обособят площадки за временно съхранение на отпадъците преди депонирането им на регионалното депо. Съгласно действащата нормативна уредба, на този етап не е невъзможно реализирането на идеята. Срещите ще продължат в същия формат с кметовете на населените места.


 

Отчет за осъществената контролна дейност от РИОСВ - Русе през  месец март 2025 г.

Кратка обобщена информация за осъществената контролна дейност за периода и резултати от извършената контролна дейност

През месец март 2025 г. експертите от РИОСВ - Русе са извършили 154 проверки, в т.ч. планови 91 бр. и извънредни 63 бр. Броят на проверените обекти е 129, като 95 са планови и 21 са извънпланови. В рамките на осъществения контрол са дадени 77 предписания за отстраняване на констатирани несъответствия с екологичното законодателство. 

През месец март 2025 г. са съставени 8 акта за установяване на административни нарушения.

От директора на РИОСВ - Русе е издадено едно наказателно постановление, с което на физическо лице е наложена глоба в размер на 5 000 (пет хиляди) лв.

На основание чл. 58г, ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания директорът на РИОСВ - Русе  е сключил две споразумения по съставени АУАН на юридически лица, на обща стойност 420 лв.

Общо събраните суми от РИОСВ - Русе са: по наложени глоби, имуществени санкции  - 0 лв. и по еднократни и текущи санкции (чл. 69 от ЗООС) - 22 622 лв. По сключени спроразумения по чл. 58г от ЗАНН не са постъпвали суми. От структурите на НАП през месец март 2025 г. по наложени административни мерки са постъпили 90, 62 лв.   

От получените суми през месец февруари 2025 г., на общините, през месец март 2025 г. са преведени 2 650,02 лв. Най-голяма сума е получила Община Исперих в размер на 1 712,42 лв.

В периода от 01.03. до 31.03.2025 г. са постъпили две писмени жалби в РИОСВ - Русе относно: нерегламентирано изхвърляне на животинка тор от частни имоти в с. Хърсово, община Самуил. Жалбата е препратена по компетентност до ОДБХ - Разград и Община Самуил за последващи действия. Втората жалба е относно незаконна дейност, изразяваща се в разкомплектоване и продажба на авточасти втора употреба на леки и товарни автомобили, както и производство и продажба на детски мебели за дома и семейството в частни гаражи, намиращи се  в гр. Русе, ж.к. „Дружба“.

Постъпилите в инспекцията сигнали са общо 255 бр., както следва:

  • в деловодството на РИОСВ - Русе – 12 бр.;
  • на „зелен телефон – 113 бр.;
  • по електронна поща – 130 бр.

При обработка на същите е констатирано, че от част  от тях са основателни, други са неоснователни и/или са препратени по компетентност, както следва:

От постъпилите в деловодството на РИОСВ - Русе – 2 бр. са препратени по компетентност, 2 бр. от тях са основателни и 7 бр. са неоснователни.

От постъпилите на „зелен телефон“ –  11 бр. са препратени по компетентност, 11 бр. сигнала са основателни и 83 бр. са неоснователни.

От постъпилите по електронна поща – 35 бр. са основателени, 6 бр. са препратени по компетентност и 74 бр. са неоснователни.

Разпределението на сигналите по общини е, както следва: Община Русе – 189; Община Иваново – 3; Община Силистра – 8; Община Сливо поле – 2; Община Главиница – 1; Община Разград – 23; Община Цар Калоян – 7; Община Лозница – 2; Община Бяла – 1; Община Дулово – 1; Община Тутракан – 1; Община Исперих – 12; Община Две могили – 3; Община Самуил – 2.

По всички сигнали са предприети действия или предстоят такива. През месеца преобладаващи са сигналите, свързани с усещане на миризми (181 бр.), 64 бр. сигнала са за нерегламентирани дейности с отпадъци, 3 бр. сигнала са по ЗБР, 6 бр. сигнала по ЗВ и 1 сигнал по ЗШ.

Общо сигналите са били в следните направления:

  • химически/промишлени миризми с различен характер и замърсяване на въздуха, като множеството от постъпилите сигнали са за миризми на територията на Община Русе,
  • нерегламентирано изхвърляне и горене на отпадъци;
  • сигнали за пострадали и бедстващи птици и прилепи;
  • сигнали за замърсяване на р. Дунав, както и за замърсяване на р. Черни Лом.

За постъпилите през месец март сигнали са извършени 18 проверки, като са проверени 30 обекта на територията на РИОСВ - Русе. Дадени са 17 задължителни предписания. През отчетния период е съставен 1  АУАН на дружеството „Оргахим Резинс“ АД, гр. Русе.

През месец март са извършени 2 проверки на 5 обекта по постъпили сигнали от м. февруари.

През месец април предстои извършване на проверки по 15 бр. постъпили сигнала, свързани с нерегламентирани дейности с отпадъци.

Акценти от извършената месечна контролна и административно наказателна дейност

Основен акцент в работата през отчетния месец беше извършването на проверки по изпълнението на годишния план, както и по постъпили сигнали и жалби. Извършени са проверки на Община Разград, Община Исперих, Община Цар Калоян и Община Силистра по постъпили сигнали от ПП „Величие“ за наличие на замърсени с отпадъци имоти.

Осъществен е контрол по условията в комплексните разрешителни на 4 оператори, както и изпълнението на предписания от „Оргахим Резинс“ АД, гр. Русе, дадени при предходна проверка.

В изпълнение на издадена от директора на инспекцията заповед, извършена е съвместна проверка с представители на РУ „Ангел Кънчев“ на производствената площадка на „Линамар лайт металс Русе“ ЕООД за оценка на техническото състояние на вентилационните системи в завода.

Превантивен контрол

През месец март експертите от дирекция „Превантивна дейностˮ продължиха работа по стартиралите процедури по ОВОС и ЕО, както следва:

- консултирано е внесеното през предходния отчетен период задание за обхват и съдържание на Доклад за ОВОС за инвестиционното предложение – „Разширение на съществуващото пристанище за обществен транспорт „Дунавски драгажен флот – Русе”.

- внесен е преработен доклад за ОСВ за инвестиционно предложение – „Добив на строителни материали в находище Ценово-2 - варовици за хидротехнически съоръжения в землището на с. Ценово”. ДОВОС е оценен с положителна оценка в предходен отчетен период.

- изготвен е отговор по реда на чл. 19а от Наредбата за ЕО по представено Задание (входирано предходен отчетен период) за обхват и съдържание на Доклад за ЕО на проект за изменение на Общ устройствен план (ОУП) на Община Силистра

Паралелно с текущата ежедневна работа, експертите от дирекция „ПД” започнаха работа по изготвянето на Годишния доклад за състоянието на околната среда за 2024 г.

Текущ контрол:

През месец март 2025 г. са извършени следните проверки:

  • Проверки по сигнали и жалби на граждани: 20;
  • Осъществен е контрол по Закона за управление на отпадъците, като са извършени 72 бр. проверки: 46 планови и 26 извънредни;
  • Осъществен е контрол по Закона за защита от вредното въздействие на химичните вещества и смеси и Глава Седма, Раздел Първи от Закона за опазване на околната среда, като са извършени 6 бр. проверки по химикали и 2 бр. проверки на предприятия с нисък и висок рисков потенциа;
  • Извършени са 4 планови и проверки на оператори с издадено комплексно разрешително.
  • Проверки по Закона за чистотата на атмосферния въздух: 8 планови, от които 4 самостоятелни и 4 от участие в комплексни по компоненти и фактори на околната среда и 29 извънредни проверки;
  • Проверки във връзка с емисионен контрол на отпадъчните води и правилната експлоатация на пречиствателните съоръжения – 12 бр. контролни проверки на планови обекти, от които 12 бр. планови проверки с 9 пробонабирания, като 2 от плановите проверки са комплексни по компоненти и фактори на околната среда и 5 бр. извънредни проверки по сигнали;
  • Проверки по Закона за защитените територии – 31 извънредни (ежедневни) проверки на ПР „Сребърна“, 2 планова на защитени територии;
  • Проверки по Закона за биологичното разнообразие – 2 извънредни за пожар в ЗЗ „Рибарници Мечка“ и за входирано уведомление за ИП, 4 планови проверки за нерегламентирана продажба на диви пролетни цветя и един бедстващ защитен екземпляр;
  • Проверки по Закона за лечебните растения – 1 планова на администрация за издавани позволителни за ползване на лечебни растения.

Засилен последващ контрол

През периода са осъществени 10 проверки по дадени предписания, като е установено, че са са предприети действия по изпълнението им.

Кратък анализ на постигнатите резултати в областта на опазване на околната среда, от осъществената контролна дейност

Атмосферен въздух

През месец март 2025 г. данните за качеството на атмосферния въздух, регистрирани в пунктовете за мониторинг в гр. Русе и гр. Силистра  отчитат 8 денонощия с превишения на средноденощнaта норма на ФПЧ10 за град Русе и нито едно превишение за град Силистра. Поради спецификата на метода на измерване на ФПЧ10 в гр. Силистра резултатите от измервания касаят само периода 01.03.- 16.03.2025 г. Останалите данни до края на месец март, ще са налични към средата на м. април. Нивата на останалите атмосферни замърсители се запазват трайно ниски. Влошеното качество на атмосферния въздух през месеца е вследствие от използването на твърди горива за битово отопление (основно дърва и въглища) съчетано с липса на вятър, наличие на температурни инверсии, както и трансграничен пренос на пустинен прах.

Във връзка с получени сигнали от жители на град Русе за разпространение на химически миризми в различни части на града, през месеца са извършени проверки на две дружества: „Оргахим Резинс“ АД и „Линамар лайт металс Русе“ ЕООД. При проверката на „Оргахим Резинс“ АД е констатирано, че изградената аварийна смукателна система на цех „Смоли“ се използва в ръчен режим, като общообменна смукателно нагнетателна вентилация. Това е предпоставка за изпускане на химически миризми в атмосферния въздух. На дружеството са дадени предписания за ограничаване използването на ръчния режим на смукателната инсталация, както и да се проектира и изгради нова автономна общообменна вентилация с пречиствателно съоръжения на изпускания въздух от цеха.  

На „Линамар лайт металс Русе“ ЕООД, със заповед на Директора на РИОСВ е извършена съвместна проверка с представители на Русенски университет „Ангел Кънчев“. При проверката са проверени всички нагнетателни и смукателни системи в завода. Проверката продължава и през месец април.

През отчетния период по компонент „Атмосферен въздух“ са извършени 8 планови и 29 извънредни проверки. Експертите от направлението са участвали в 4 проверки на оператори с издадени комплексни разрешителни. Експерти от направлението са взели участие в пет броя държавни приемателни комисии. Извънредните проверки са по постъпили сигнали, по заповед на Директора на РИОСВ за проверки в извънработно време и др.

През месец март с протоколи е определено местоположението на пунктовете за извършване на непрекъснат мониторинг на качеството на атмосферния въздух в гр. Русе и гр. Разград, съгласно утвърден от Министъра на ОСВ годишен график за 2025 г.

През месеца в РИОСВ - Русе са постъпили и са утвърдени 6 Доклада на оператори, за извършени собствени периодични измервания (СПИ) и 2 броя месечни Доклади на оператори, и един годишен за извършени Собствени непрекъснати измарвания (СНИ). Утвърдени са 3 броя планове на оператори за СПИ на неподвижни източници. Експерт от направлението е участвал в две дела в Районен съд.

През отчетния период са заверени 3 броя дневници на оператори на бензиностанции, в изпълнение на изикванията на Наредба №16/1999 г. за ограничаване емисиите на летливи органични вещества при съхранение, товарене или разтоварване и превоз на бензини.

През м. март са одобрени с Решение на Директора на РИОСВ - Русе 4 Плана за управление на разтворителите. Извършена е една регистрация на средногоривна инсталация, съгласно изискванията на ЗЧАВ.

Съгласно изискванията на Регламент (EO) № 517/2014 г. и Наредба № 1 за флуорирани парникови газови (ФПГ), оператори, ползватели и дистрибутори на ФПГ са представили по електронен път през месец март 289 годишни справки за използваните количества хладилен агент в предходната година. Ежедневно през месеца експертите от направлението комуникираха със задължените по наредбата лица, с цел ефективно внедряване на информационната за представянето на  отчетите за ФПГ за 2024 г.     

Шум

През месец март 2025 г. е извършена контролна проверка във връзка с емисионен контрол по фактор „шум”, на обект „Топлофикация Русе“ АД, намиращ се в град Русе. Не са установени превишения в регламентираните норми съгласно Наредба № 6/26.06.2006 г.

В РИОСВ - Русе през месеца са постъпили 2 Доклада с резултати от извършени СПИ по фактор „шум“, от: „Грийнбърн“ ЕООД – площадка град Разград и от „Сити Милк - 2000“ ЕООД – село Ситово.

Изготвени са 3 вътрешни становища по глава Шеста от ЗООС на: (1.) Преработка на съществуващо котелно, работещо на дизелово гориво и преминаване към работа с природен газ, с възложител - ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – село Николово; (2.) Постъпила допълнителна информация към искане за ПНОВОС за ИП: изграждане на „Електрическа централа с инсталиране на газови ко-генератори за производство на електроенергия и ORC модули за производство на електрическа енергия от остатъчна топлина, с Възложител - „Лактотим” ЕООД и (3.) Задание за определяне на обхвата и съдържанието на доклад за екологична оценка на проект за изменение на ОУП, с възложител - Община Силистра.

Анализирани са резултатите по фактор „Шум“ на постъпили 12 годишни доклада по околна среда на оператори с издадено комплексно разрешително.

Води

През месец март 2025 г. са извършени общо 17 бр. контролни проверки на планови обекти, както следва:

10 бр. планови проверки, от които 9 с пробонабирания на отпадъчни води на: „Екогалваник“ ЕООД, „Оберьостерайхише биодизел България“ ЕООД, „Олео протеин“ ЕООД, „Добруджа КИТ“ АД, „Борисов и син“ ЕООД, ГПСОВ - Исперих, РПСОВ - Силистра, „Пилко“ ЕООД, „Тракция“ АД;      

Взето е участие в 2 броя планови екипни проверки на „Имдо” ООД - МПП в с. Липник, община Разград и „Еделвайс 77“ ЕООД - МПП в с. Сейдол, община Лозница.

Извършени са 5 бр. извънредни проверки на обекти: „Порт Булмаркет“ ЕАД, Община Сребърна с пробонабиране, „Оберьостерайхише биодизел България“ ЕООД, река Черни Лом и „Оргахим Резинс” АД.

Експертите са участвали в проверки по условията на 4 оператори с издадени комплексни разрешителни.

При проверките на операторите са дадени общо 8 бр. предписания. Не са съставяни АУАН. Съгласно разпоредбите на чл. 69 от ЗООС, през периода не са налагани или отменени текущи месечни санкции за замърсяване на водни обекти.

През месец март са постъпили в РИОСВ-Русе 2 броя сигнали за замърсяване на водни обекти.

1. На 30.03.2025 г. са получени сигнали за замърсяване на река Черни Лом в района на с. Табачка, община Иваново, с. Широково и с. Пепелина, община Две могили. Съобщава се за наличие на бяло-жълта пяна, умряла риба и миризма на оборска тор. Извършена е своевременна проверка с участието на представител на Регионална лаборатория - Русе, като е направен обход и оглед на посочените в сигналите участъци от реката, както следва:

- на мост, преди с. Табачка е установено наличие на значително количество жълто-кафява пяна, задържана от паднали в реката дървета и клони. Видимо водата е с кафеникав цвят и лека миризма на оборска тор. Констатирани са няколко умрели риби.

- обиколени са участъци от р. Черни Лом в с. Пепелина и с. Широково. Наблюдава се следа от пяна по брега и във водата.

- при мостове над реката, в двата края на с. Острица, община Две могили, се забелязват плуващи петна от пяна, както и задържана пяна на места до брега.

- в с. Кацелово, община Две могили, при мост, над реката са открити остатъци от бяло-жълта пяна, подпряна от наличен праг. Това населено място е последно на територията, контролирана от РИОСВ - Русе и е на границата с област Търговище, община Опака, която е под контрола на РИОВС - Шумен.

- проследена е водата в р. Черни Лом по нейното продължение в съседната община Опака. В реката, между населените места с. Крепча и с. Гърчиново отново са установени плуващи петна и събрана пяна близо до брега.

При проверката, от представител на Регионална лаборатория - Русе при ИАОС са взети водни проби - повърхностни води от воден обект р. Черни Лом от три точки. Проверките по случая продължават и през месец април.

РИОВС - Шумен е уведомена, че потенциалния замърсител вероятно е от тяхната контролирана територия.

2. Във връзка с публикуван клип в социалните мрежи за разлив на мазни петна в района на Дунавска индустриална зона „Тегра“, на 10.03.2025 г. РИОСВ - Русе се самосезира и извърши извънредна проверка на територията на индустриалната зона, в района на заустващ колектор, Понтон №2 /корабно място 7/, стопанисвано от „Порт Булмаркет“ ЕАД. Установена е мазна фракция (растителна), с жълтеникав цвят и специфична миризма. Замърсената площ е около 5 квадратни метра, ограничена от боново заграждение. Констатиран е пропуск от заграждението, в резултат на което фракцията се носи от течението на реката. На дружеството са дадени предписания за почистване на замърсените участъци в района на заустващия колектор, както и информация за причините за допуснатия разлив и  мерки за ограничаването му.

С оглед на проследяване изпълнението на дадените предписания, на 14.03.2025 г., е извършена последваща проверка на територията на Дунавска индустриална зона „Тегра“. Установено е, че замърсеният участък с растителната фракция е почистен, но на същото място, в района на заустващия колектор, се наблюдават нови петна, с различна консистенция и цвят – мазни и кафеникави, които изплуват от участък от брега, приблизително на 5 метра, по течението на реката. Отново е усетена специфична миризма.

С цел установяване на източника на замърсяване на река Дунав е извършено обследване на канализационна връзка на територията на ДИЗ – Тегра. Не е установено оцветяване в новоткрития участък от брега, което е предположение за нерегламентирано заустване в реката.

Проверена е новоизградената производствена Линия 2 към предприятие за производство на биодизел и глицерин, която е в тестов период на настройки (72 часови проби) и не е въведена в редовна експлоатация. Дадени са предписания за почистване на замърсените участъци, обследване на причините за установеното изплуване на мазни петна от брега, както и трайно ограничаване възможността за заустване на отпадъчни води във водоприемника, до въвеждане в редовна експлоатация на новата производствена линия. РИОСВ - Русе е уведомена за изпълнение на дадените предписания в указаните срокове. Предстои последваща проверка на място.

През месец март приоритетите в направлението са били следните:

- контрол на Годишни Доклади за изпълнение на условията, поставени в РЗ – 10 бр.;

- изготвяне на вътрешни становища във връзка с провеждани процедури по реда на глава Шеста от ЗООС  – 2 бр.; съгласуване на План за собствен мониторинг на оператор с КР.

- попълване на информационната система за Разрешителни и мониторинг при управление на водите;

- кореспонденция с други институции.

Почви

През месеци март 2025 г. експертът по компонент „Почви” е извършил проверки по отпадъци и е работил по плана за контролна дейност по фактор „Отпадъци“. Работено е също така по утвърждаване на работни листи за класификация на отпадъците, както и по преписки по процедури по Глава Шеста от Закона за опазване на околната среда.

През месец март е постъпила една жалба, относно изхвърляне на торови маси на общински места в с. Хърсово, община Самуил, област Разград, която е препратена до ОДБХ - Разград и Община Самуил за разглеждане по компетентност.

Биологично разнообразие и НЕМ

През месец март са извършени общо 7 броя контролни проверки, от които 5 планови и 2 извънредни.

Една от плановите проверки е извършена по сигнал за екземпляр в безпомощно състояние. Същият е от вида малък ястреб (Accipiter nisus) и e предоставен за препариране на Регионален исторически музей – гр. Русе.

Извършена е една извънредна проверка във връзка с публикувани в интернет пространството статии за възникнал пожар в старите рибарници край с. Мечка, общ. Иваново. На място е установено, че пожарът е засегнал по-голямата част от имот попадащ в границите на две защитени зони BG0002024 „Рибарници Мечка“ и BG0000232 „Батин“. Изгоряла е суха водолюбива растителност, храсти и единични дървета.

Друга извънредна проверка се извърши във връзка депозирано в деловодството на РИОСВ -Русе уведомление за инвестиционно намерение „Смяна на начина на трайно ползване на поземлен имот с идентификатор 51977.4.303, намиращ се в землището на с. Новград, местност „Елията“ от НТП: „Гори и храсти в земеделска земя“ в НТП: „Трайни насаждения“ с възложител Община Ценово. Община Ценово е отдала под аренда цитирания имот и е разрешила на арендатора да извърши почистване на същия от самозалесилата се дървесна и храстова растителност. Според общината арендаторът е засадил в почистения имот царевица, с цел предотвратяване на ново самозалесяване с храсти и дървета. След това през есента на 2024 г. имотът е бил засаден с трайни насаждения (сливови фиданки). Извършеното почистване на дървесна и храстова растителност, представлява „инвестиционно предложение“ по смисъла т. 17 от §1 на Допълнителните разпоредби на Закона за опазване на околната среда. Съгласно т. 28а от §1 на Допълнителните разпоредби на Закона за биологичното разнообразие, планове, програми и инвестиционни предложения са плановете, програмите и инвестиционните предложения и техните разширения и промени по смисъла на Закона за опазване на околната среда. От направените констатации става ясно, че е налице ново инвестиционно предложение, за което възложителят не е уведомил РИОСВ - Русе. Това се явява нарушение на чл. 10, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони – Наредбата за ОС (ДВ, бр. 73/2007 г., изм. и доп. ДВ, бр. 106/2021 г.). Цитираната наредба е приета на основание чл. 31а от Закона за биологичното разнообразие - ЗБР (ДВ, бр. 77/2002 г. изм. и доп. ДВ, бр. 70/2024 г.). Във връзка с констатираното нарушение, описано по-горе, на Община Ценово е съставен и връчен Акт за установяване на административно нарушение (АУАН). Предстои излизането на наказателно постановление.

Издадени са 4 регистрационни карти съгласно чл. 90 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР, ДВ бр. 77/2002 г.) за защита на видовете от дивата флора и фауна, чрез регулиране на търговията с тях.

С оглед на осъществяване на превенция върху търговията с ранно цъфтящи диви цветя са извършени 3 планови проверки на пазари и места за продажба на цветя в гр. Русе, гр. Разград и гр. Силистра. Проверките са свързани с контрола върху търговията с растителни екземпляри, включени в Приложение III на ЗБР. Не бяха констатирани нарушения.

Една планова проверка е извършена в Община Тутракан, като предмет на контрол са издадените позволителни за ползване на лечебни растения. Нарушения на екологичното законодателство не са констатирани.

През отчетния период е подадено едно заявление за регистрация на книги за билки и е организиран един нов билкозаготвителен пункт.

Защитени територии

През отчетния период са извършени ежедневни проверки на територията на ПР „Сребърна“, които са 31 бр.

През месеца са извършени 2 планови проверки на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии – ЗМ „Находище на пролетно ботурче“ – с. Бреница, общ. Тутракан и ЗМ „Находище на пролетно ботурче“ – с. Осенец, общ. Разград. При проверките не са констатирани нарушения в режимите на дейности, регламентирани в заповедите за обявяване на териториите.  

Отпадъци

През отчетния период са извършени общо 72 бр. проверки: 46 по план и 26 извънредни, както следва: 7 бр. по сигнали, една по писмо на оператор, една по заявление за разрешение а дейности с отпадъци,  три за прекратяване образуването на отпадъци, три самосезиране, две по писмо на МОСВ, една по искане на прокуратурата, 8 по предписания е. Дадени са 32 броя  задължителни предписания. Експертите от направление „Отпадъци“ са съставили три АУАН по Закона за управление на отпадъците, както следва: два за неводене на отчетност и едни за извършване на дейности без разрешение съгласно чл. 35 от ЗУО. Издадено е едно наказателно постановление на стойност 5 000 лв.

 Основните дейности през месеца бяха: извършване на  проверки по постъпили сигнали и по предписания, свързани главно с нерегламентирано изхвърляне и изгаряне на отпадъци, както и изпълнение на плана за контролна дейност на инспекцията.

По заявление на общите за разходване на отчисленията по чл. 60 и чл. 64 от ЗУО, в това число и по § 3 от  Преходните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за местните данъци и такси (ДВ, бр. 81/24.09.2024 г.), са издадени 5 броя Решения на съответните общински администрации (Лозница, Главиница, Русе, Бяла и Силистра)

През периода са изготвени и изпратени:

- ежемесечен отчет в МОСВ за извършени проверки и съставени АУАН по ЗУО

- писма за резултатите от проверки на лицата, извършващи дейности с живак Регламент Регламент (ЕС) №2017/852 относно живака

- информация във връзка с поставен въпрос на народен представител, относно предстоящите проверки по общини за наличие на незаконни сметища;

- писма до кметовете на 22 общини за представяне на отчети за изпълнение на Общинските програми;

- писмо относно трансграничния превоз – Регламент 1013/2006 и изпълнение на изискванията на Наредба № 1  от 04 юни 2014 г. за реда и образците, по които се предоставя информация за дейностите по отпадъците, както и реда за водене на публични регистри;

През отчетния период са получени общо 50 сигнала сигнала за нарушения на Закона за управление на отпадъците, както следва:

От ПП „Величие“ през месец март са постъпили 45 сигнала за замърсявания в общините: Разград, Исперих, Кубрат, Силистра. По 30 от сигналите на ПП „Величие“ са извършени общо 8 проверки на място. Проверките са извършени съответно на Общините Силистра и Разград, Кметство Калипетрово, община Силистра, Кметство с. Осенец, община Разград и Областна дирекция „Земеделие“ – Разград и Силистра, Кметство с. Юпер, община Кубрат. При проверките по новопостъпилите сигнали от ПП „Величие“, експертите са извършили последващ контрол. Една част от сигналите касаят замърсявания на частни имоти, за които общините не се ангажират с почистването. За частните имоти на общинските администрации са дадени са предписания за установяване на собствеността на имотите, както и за тяхното почистване. По предходни проверки по сигнали в областите  Силистра и Разград са извършени повторни проверки за изпълнение на дадените предписания. Проблем с изпълнението на сроковете за почистване са установени при Областните дирекции „Земеделие“  - Разград и Силистра. Подадени са оферти от фирми, извършващи дейности с отпадъци, които предстои да бъдат съгласувани с Министъра на земеделието и храните.  По 15 от сигналите на ПП „Величие“, през месец април предстои да бъдат извършени проверки в общините Исперих и Самуил. По останалите 20 сигнала са извършени 5 проверки на място, а  14 броя сигнала  са препратени по компетентност. По един от сигналите, касаещ изгаряне на отпадъци в обект – млекопреработвателно предприятие в с. Семерджиево, област Русе, предстои проверка през април.

През март е постъпила една жалба за нерегламентирани дейности с ИУМПС и техните компоненти, които се извършват в имот частна собственост – два гаража. По жалбата предстои проверка с НАП и ОД на МВР - Русе.

Химикали

Експертите от направление „Опасни химични вещества и смеси“ са извършвали 6 комплексни проверки, както следва:

  1. „Авко” АД, град София, производство на уплътнителни и изолационни изделия в град Русе – 5 предписания;
  2. „Глобъл Линкс” ЕООД, град София, складова база за химикали в град Русе – 2 предписания;
  3. ЕТ „Полихимтех - Петър Копчев” - град Русе, производство на греси в град Русе – 5 предписания;
  4. „Алена трейдинг” ООД, гр. Русе, производство на смоли в град Русе – 4 предписание
  5. ЕТ „Стиропласт - Катерина Грозева” - град Ветово, производство на стиропор в град Ветово – 2 предписания;
  6. „Севи Ойл” ЕООД град Пловдив, бензиностанция в град Русе – 3 предписания.

Дадени са 21 предписания, като 18 от тях са изпълнени, а 3 са със срок - следващия месец.

ОВОС и ЕО

Изпълнявайки утвърдения план за контролна дейност на РИОСВ - Русе, през отчетния период са извършени 9 проверки на издадени административни актове по реда на Глава Шеста от ЗООС, както следва:

- 1 административен акт е проверен за изпълнението на поставените в него мерки и условия. Съставен е констативен протокол с едно предписание, което е изпълнено в срок;

- 8 проверки са извършени във връзка с установяване срока на правно действие на административни индивидуални актове, при които е установено, че 2 броя решения за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС и 1 решение за преценяване необходимостта от извършване на ЕО са загубили правно действие.

Експерти от дирекцията са взели участие в:

- 1 заседание на общински експертен съвет по устройство на територията (ОЕСУТ) на Община Русе;

- 1 работна среща във връзка с текуща процедура по реда на Глава шеста на ЗООС;

- 1 онлайн работна среща с представители на ИАОС, във връзка с дейността на дружества, осъществяващи производствена дейност на територията на РИОСВ-Русе;

- 3 държавни приемателни комисии.   

Комплексни Разрешителни

През месец март са извършени 4 планови и 1 извънредна проверка на оператори с издадено комплексно разрешително:

  1. „Труд” АД - град Русе, производство на огнеупорни изделия в град Русе - 3 предписания;
  2. „Ел Джи 15” ЕООД, интензивно отглеждане на птици в село Бъзън, Община Русе - 1 предписание;
  3. „Свинекомплекс Бръшлен” АД, интензивно отглеждане на свине в село Блъшлен, Община Сливо поле – без предписания;
  4. „Свинекомплекс Голямо Враново инвест” АД, интензивно отглеждане на свине в село Голямо Враново, Община Сливо поле - без предписания.

Дадени са 4 предписания от извършените проверки, като 2 са изпълнени в срок, а за 1 не е изтекъл срока за изпълнение и едно е съгласно текста.

През отчетния период са постъпили 67 Годишни доклада по околна среда (ГДОС), като общия брой на операторите на територията на РИОСВ - Русе, имащи задължението да представят годишни доклади за изпълнение на дейностите за 2024 г., за които им е предоставено комплексно разрешително, са общо 69 бр., като двама оператори не са подали ГДОС, тъй като не функционират и не са изградени.

Комплексни проверки по компоненти и фактори на околната среда

През месец март 2025 г. са извършени осем планови контролни проверки по компоненти и фактори на околната среда, съответстващи на 17 самостоятелни проверки на:

„Авко” АД, град София,  производство на уплътнителни и изолационни изделия в град Русе (по фактор химикали и ЗОПОЕЩ);

„Глобъл Линкс” ЕООД, град София, складова база за химикали в град Русе (фактор химикали и ЗОПОЕЩ);

ЕТ „Полихимтех - Петър Копчев” - град Русе, производство на греси в град Русе (фактор химикали и ЗОПОЕЩ);

„Алена трейдинг” ООД, гр. Русе, производство на смоли в град Русе (фактор химикали и ЗОПОЕЩ);

ЕТ„Стиропласт - Катерина Грозева” - град Ветово, производство на стиропор в град Ветово (по компонент въздух, фактор химикали и ЗОПОЕЩ);

„Севи Ойл” ЕООД град Пловдив, бензиностанция в град Русе (по компонент въздух и фактор химикали);

„Еделвайс – 77” ЕООД,  град Шумен, млекопреработвателно предприятие в село Сейдол, Община Лозница (по компоненти въздух и води);

„Имдо” ООД - град Разград, млекопреработвателно предприятие в село Липник, Община Разград (по компоненти въздух и води).

При проверките са дадени общо 23 бр. предписания. Не са съставяни АУАН за констатирани нарушения.

Севезо

През месец март са извършени 2 планови проверки на оператори с нисък и висок рисков потенциал:

1. „Ойролог” ЕООД - гр. София, складова база за ПРЗ в гр. Русе (с висок рисков потенциал). Дадени са две предписания;

2. „999-Ивайло Асенов” ЕООД складове за препарати за растителна защита в град Бяла (с висок рисков потенциал) – без предписания;

Предписанията от извършените проверки са изпълнени.

АУАН, НП и ПАМ

1. „Плампелет“ ООД, гр. Разград, АУАН № 0002965/20.03.2025 г. – не води генерираните в НИСО електронни отчетни книги в срок, нарушение по чл. 8, ал. 2, т. 6,  вр. чл. 48 съгласно Закона за управление на отпадъците, вр. чл. 11 от Наредба 1/2014 г.

2. „Доминатор 106“ ЕООД, гр. Разград, АУАН № 0002851/20.03.2025 г. – не води генерираните в НИСО електронни отчетни книги в срок, нарушение по чл. 8, ал. 2, т. 6,  вр. чл. 48 съгласно Закона за управление на отпадъците, вр. чл. 11 от Наредба 1/2014 г.

3. К.К., с. Попина, общ. Ситово, АУАН № 0002651/20.03.2025 г. – не е изпълнил задължението си да представи в РИОСВ – Русе информация за изкупените, обработени и реализирани билки за 2024 г., нарушение по чл. 31, ал. 2, т. 6 съгласно Закона за лечебните растения.

4. А.А., с. Голеш, общ. Кайнарджа, АУАН № 0002714/19.03.2025 г. – не е изпълнил задължението си да представи в РИОСВ – Русе информация за изкупените, обработени и реализирани билки за 2024 г., нарушение по чл. 31, ал. 2, т. 6 съгласно Закона за лечебните растения.

5. ЕТ „Синчец – Цветелин Сандов“, гр. София, АУАН № 0002652/25.03.2025 г. – не е изпълнил задължението си да представи в РИОСВ – Русе информация за изкупените, обработени и реализирани билки за 2024 г., нарушение по чл. 31, ал. 2, т. 6 съгласно Закона за лечебните растения.

6. П.П., в качеството му на кмет на Община Ценово, АУАН № 0002715/27.03.2025 г. – не е изпълнил задължението си да уведоми писмено директора на РИОСВ – Русе  в най – ранен етап за своето инвестиционно предложение, нарушение по чл. 31, ,л. 5, вр. чл. 31а  съгласно Закона за биологичното разнообразие, вр. чл. 10, ал. 1 от Наредбата за ОС.

7. „Оргахим Резинс“ АД, гр. Русе, АУАН № 0002148/28.03.2025 г. – не е изпълнено условие 9.4.1. от КР., нарушение по чл. 123в, т. 2 съгласно Закона за опазване на околната среда.

8. ,,Трейд ФорсЕООД, гр. София, АУАН № 0002834/28.03.2025 г. – извършва транспорт на отпадъци без наличие на регистрационни документи по ЗУО, нарушение на чл.35, ал. 3 от ЗУО във вр. с  чл. 35, ал.2, т.3 от ЗУО

Издадени Наказателни постановления:

1. Д.С., гр. Русе, НП № 03/26.03.2025 г., за нарушение на чл. 29, ал. 2, във вр. с чл. 133, ал. 4 т. 1   от Закона за управление на отпадъците, в размер на 5 000 лв. – нерегламентирано изхвърляне на смесени битови отпадъци, строителни и производствени отпадъци.

Споразумения

На основание чл. 58г, ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания Директорът на РИОСВ – Русе е  сключил следните споразумения през отчетния период:

1. „Оркиде - 2010“ ООД, гр. Русе, по съставен АУАН № 0002322/18.03.2022 г., не е изпълнил задължението си да представи в РИОСВ – Русе, в законоустановения срок, информация за изкупените, обработени и реализирани през 2021 г. билки и техния произход по позволително, нарушение на чл. 31, ал. 2, т. 6 от Закона за лечебните растения, в размер на 300,00 лева, която след редуциране, на основание чл. 58г, ал. 8 от ЗАНН е в размер на 210,00 лева.

2. „Оркиде - 2010“ ООД, гр. Русе, по съставен АУАН № 0002650/26.02.2025 г., не е изпълнил задължението си да представи в РИОСВ – Русе, в законоустановения срок, информация за изкупените, обработени и реализирани през 2024 г. билки и техния произход по позволително, нарушение на чл. 31, ал. 2, т. 6 от Закона за лечебните растения, в размер на 300,00 лева, която след редуциране, на основание чл. 58г, ал. 8 от ЗАНН е в размер на 210,00 лева.

Писмени предупреждения:         

На основание чл. 28 от Закона за административните нарушения и наказания Директорът на РИОСВ – Русе  не е издавал  писмени предупреждения през месец март.

Резолюция за прекратяване:

Прекратени административонаказателни процедури на основание чл. 54 от ЗАНН през отчетния период - няма издадени резолюции за прекратяване през отчетния период.

През отчетния период не са налагани принудителни административни мерки.

Кратко обобщение по отношение на постигнат ефект спрямо околната среда, бизнеса и обществеността от осъществената контролна дейност

Околната среда

Дните с превишения на нивата на ФПЧ10 за месец март в гр. Русе са осем, което в сравнение с предходни години е най-висока стойност. Това показва, че климатичните условия и продължаващото използване на твърди горива за отопление но битовия сектор са факторите, водещи до влошаване на качеството на въздуха в град Русе.

Проведени са работни срещи с ръководствата, както и са извършени извънредни проверки на предприятията, основни източници на химически миризми. Предприетите са  технически мерки за ограничаване изпускането на миризми извън работните площадки на дружествата в гр. Русе.

Във връзка с постъпили сигнали за замърсени с отпадъци имоти в различни общини на контролирана от РИОСВ - Русе територия, при извършени проверки, на кметове са дадени предписания за почистване в срок на замърсяванията. Предписанията са изпълнени, като са почистени замърсените с отпадъци терени.

Бизнеса

През месец март 2025 г. са издадени становища, указателни писма и административни актове във връзка с провеждане на процедури по реда на Глава Шеста от ЗООС и чл. 31 от ЗБР, както следва:

  • 213 писма по реда на Наредбата за ОС по внесени уведомления за инвестиционни предложения, горскостопански програми, и уведомления за план/програми, от които 2 указателни писма за последваща процедура по ОС;
  • 31 писма във връзка с депозирани запитвания и заявления от физически/юридически лица или други институции;
  • 4 указателни писма за провеждане на последващи процедури по реда на Глава Шеста от ЗООС, от които:
  • 3 указателни писма за последваща процедура по преценяване на необходимостта от ОВОС;
  • 1 указателни писма за последваща процедура по преценяване на необходимостта от ЕО;
  • 55 писма във връзка с текущи процедури по реда на Глава шеста от ЗООС, в т.ч. писма до възложители за предоставяне на допълнителна информация, писма за консултации с РЗИ/БДДР/ИАОС/МРРБ, писма до общини и кметства за обявяване на инвестиционни предложения по чл. 95, ал.1 от ЗООС; писма до общини и кметства за осигуряване на обществен достъп до информации по Приложение №2 от Наредбата за ОВОС за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС;
  • 11 мотивирани решения за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС, с разпоредителна част „Да не се извършва ОВОС”;
  • 1 разпореждане за предварително изпълнение на решение за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС.
  • 1 мотивирано решение за преценяване на необходимостта от извършване на ЕО, с разпоредителна част „Да не се извършва ЕО”;
  • 7 решения за прекратяване на процедура по глава шеста от ЗООС;
  • 56 броя писма до физически/юридически лица, общини, институции във връзка с ежедневната работа на Дирекция „Превантивна дейност”;
  • 7 броя Решения по преценяване на необходимостта от провеждане на ОС за ППП/ИП с разпоредителна част „съгласува“.

През отчетния период са издадени, както следва:

Издадени са 6 регистрационни документа, от които:

- 4 за изменение и допълнение на регистрационен документ за събиране и транспортиране;

- една нова регистрация за събиране и транспортиране;

- един регистрационен документ за третиране на пластмасови отпадъци

Утвърдени са  работни листа на 35 оператори.

През периода е взето участие в заседания на общо девет ДПК за приемане на строежи.

Обществеността

На 10 март 2025 г.,  директорът на РИОСВ-Русе и експерти участваха в заседание на Постоянната комисия по екология при Общински съвет Русе. Срещата се проведе в открит формат, като участие взеха представители на местната власт, граждани, неправитествени организации и журналисти. Това е третата поредна среща, която цели да събере информация от всички институции, имащи отношение към чистотата на атмосферния въздух в Русе. На поканата се отзоваха изпълнителните директори на „Оргахим“ АД и „Оргахим Резинс“ АД, които представиха бъдещите инвестиционни намерения на дружествата и етапите на тяхната реализация. Следващото заседание ще се проведе на 7 април 2025 г. в зала „Свети Георги“ на общината.

От 13 март 2025 г., във фоайето на РИОСВ - Русе са подредени творбите на отличените автори от последния конкурс на екоинспекцията, обявен по повод Световния ден на влажните зони 2 февруари 2025 г. Обект на пъстрите рисунки, пана и комикси е една от най-любимите, разпознаваеми и очаквани през пролетта птица – белият щъркел. Конкурсът е посветен на VIII Международно преброяване на защитения вид, което започна през 2024 година и ще продължи и през настоящата, както и на влажните зони, които щъркелите ползват като хранителна база. Изложбата ще е на разположение на посетителите и бенефициенти на услугите на инспекцията в рамките на два месеца.

На 21.03.2025 г., млади еколюбители се надпреварваха със знания в междуучилищно състезание в Русе в Регионална библиотека „Любен Каравелов“. Експерт на РИОСВ - Русе, заедно с представители на Община Русе и Регионалния инспекторат бе част от журито на първото междуучилищно състезание „За природата и хората“. Организатор на събитието е Сдружение „Ателие за креативни идеи“. 35 деца, разпределени  в 11 отбора  от по трима участници  от 1 до 4 клас. Състезанието се проведе в четири тематични кръга: „Природата около нас“, „Замърсяване и опазване на природата“, „Рециклиране и отпадъци“ и „Възобновяеми източници на енергия“.

За отбелязване на Международния ден на водата 22 март РИОСВ - Русе проведе съвместна инициатива с ученици от V, VI и VII клас на ОУ „Отец Паисий“, с. Тетово, Община Русе. Пред учениците е представена презентация, свързана с видовете ледници, значението им  и тяхното опазване. Представен им беше кратък репортаж на журналиста от БНТ Мария Чернева от последната експедиция на остров Ливинстън. След урока е проведена викторина. Темата на Световния ден на водата 22 март за тази година - „Опазване на ледниците“, насочва вниманието на световната общност към факта, че ледниците се топят по-бързо от всякога.


Отчет за осъществената контролна дейност от РИОСВ - Русе през  месеците януари и февруари 2025 г.

Кратка обобщена информация за осъществената контролна дейност за периода и резултати от извършената контролна дейност

През месеците януари и февруари 2025 г. експертите на РИОСВ - Русе са извършили общо 111 проверки, в т.ч. планови 33 бр. и извънредни - 78 бр. Разпределението е както следва: през месец януари 54 проверки, в т.ч. 9 планови и 45 извънредни; през месец февруари 57 проверки, в т.ч. 24 планови и 33 извънредни.  Броят на проверените обекти общо е 102, като 46 са планови и 56 са извънпланови. Разпределението е както следва: през месец януари са проверени 49 обекта, в т.ч 22 планови и 27 извънпланови; през месец февруари 53 обекта, в т.ч. 24 планови и 29 извънпланови. В рамките на осъществения контрол са дадени 33 предписания през м. януари и 18 предписания през м. февруари за отстраняване на констатирани несъответствия с екологичното законодателство.

През първите два месеца на 2025 г. са съставени общо три акта за установяване на административни нарушения.

От директора на РИОСВ - Русе през периода са издадени две наказателни постановления, с които на юридически лица са наложени имуществени санкции в общ размер на 9 000 (девет хиляди) лв.

На основание чл. 58г, ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания Директорът на РИОСВ - Русе не е сключвал  споразумения по съставени АУАН през месеци януари и февруари 2025 г.

За месец януари 2025 г.  не са постъпвали суми по наложени глоби, имуществени санкции, а по еднократни и текущи санкции (чл. 69 от ЗООС) са събрани 4 083,06 лв. По сключени споразумения по чл. 58г от ЗАНН са постъпили 3 500 лв. От структурите на НАП през месеца са събрани и преведени 2911,28 лв. по имуществени санкции.

От получените суми през месец декември 2024 г., на общините през месец януари 2025 г. са преведени 1 392,85 лв. Най-голяма сума е получила Община Исперих - 1 128,55 лв.

За месец февруари 2025 г. не са постъпвали суми по наложени глоби, имуществени санкции, а по еднократни и текущи санкции (чл. 69 от ЗООС) са събрани 1 172 лв. По сключени споразумения по чл. 58г от ЗАНН не са постъпвали суми. От структурите на НАП през месеца са събрани и преведени 9 274, 83 лв. по имуществени санции.

От получените суми през месец януари 2025 г., на общините през месец февруари 2025 г. са преведени 3 266,44 лв. Най-голяма сума е получила Община Разград – 1 160 лв.

В периода от 01.01. до 31.01.2025 г. е постъпила една писмена жалба в РИОСВ - Русе относно отсичане на многогодишно орехово дърво в землището на с. Красен. Жалбата е препратена по компетентност на Община Иваново, която е извършила проверки и е установила и наказала нарушителя.

Постъпилите в инспекцията сигнали са общо 205, както следва:

  • в деловодството на РИОСВ-Русе – 60 бр.;
  • на „зелен телефон – 92 бр.;
  • по електронна поща – 53 бр.

При обработката на сигналите е констатирано, че 98 от тях са основателни, 91 са неоснователни и 16 са препратени по компетентност, както следва:

От постъпилите в деловодството на РИОСВ - Русе – 4 са препратени по компетентност, 37 от тях са основателни и 19 са неоснователни.

От постъпилите на „зелен телефон“ –  6 са препратени по компетентност, 35 сигнала са основателни и 51 са неоснователни.

От постъпилите по електронна поща – 6 са препратени по компетентност, 26 са основателни и 21 са неоснователни.

Разпределението на сигналите по общини е, както следва: Община Русе – 171; Община Иваново – 1; Община Ветово – 2;  Община Силистра – 14; Община Главиница – 1; Община Алфатар – 6; Община Разград – 10.

По всички сигнали са предприети действия. През месеца преобладаващи са сигналите, свързани с усещане на миризми (158), 39 сигнала са за нерегламентирани дейности с отпадъци, 6 сигнала са по ЗБР, 1 сигнал е по ЗВ и 2 сигнала по ЗШ.

Общо сигналите са били в следните направления:

  • химически/промишлени миризми с различен характер и замърсяване на въздуха, като множеството от постъпилите сигнали (около 77%) са за миризми на територията на Община Русе,
  • нерегламентирано изхвърляне и горене на отпадъци;
  • сигналите по ЗБР са за бракониерство в с. Кривня, за пострадали птици и за нерегламентирано отрязан многогодишен орех;
  • сигналът по ЗВ визира спукана тръба, което е извън компетенциите на РИОСВ - Русе, въпреки това е установена връзка със сигналоподателя, препратен е към отговорните служби, които от своя страна са отстранили повредата.

За постъпилите, през месец януари, сигнали са извършени 26 броя проверки, като са проверени 26 обекта на територията на РИОСВ - Русе. Дадени са 21 задължителни предписания.

През месец февруари е предвидена проверка в с. Брадвари по сигнал свързан със ЗУО, постъпил през януари в инспекцията.

През февруари е постъпила една писмена жалба в РИОСВ - Русе относно съборена ограда от жив плет на жалбоподателя от съсед и издигната висока ограда, компрометираща дере в съседство. Жалбата е препратена към Община Тутракан по компетентност за проверка на обстоятелствата от тяхна страна.

Постъпилите в инспекцията сигнали са общо 103, както следва:

  • в деловодството на РИОСВ - Русе – 26 бр.;
  • на „зелен телефон – 58 бр.;
  • по електронна поща – 19 бр.

При обработка на сигналите е констатирано, че 21 от тях са основателни, 71 са неоснователни и 6 са препратени по компетентност, както следва:

От постъпилите в деловодството на РИОСВ - Русе – 3  са препратени по компетентност, 2 от тях са основателни и 16 са неоснователни.

От постъпилите на „зелен телефон“ –  3 са препратени по компетентност, 18 сигнала са основателни и 37 са неоснователни.

От постъпилите по електронна поща – 1 е основателен и 18 са неоснователни.

Разпределението на сигналите по общини е, както следва: Община Русе – 93; Община Разград – 4; Община Силистра – 2; Община Главиница – 1; Община Кубрат – 1; Община Иваново – 1; Община Сливо поле – 1.

По всички сигнали са предприети действия или предстоят такива. През месеца преобладаващи са сигналите, свързани с усещане на миризми (85 бр.), 11 сигнала са за нерегламентирани дейности с отпадъци, 3 сигнала са по ЗБР и 4 сигнала са по ЗВ.

Общо сигналите са били в следните направления:

  • химически/промишлени миризми с различен характер и замърсяване на въздуха, като множеството от постъпилите сигнали са за миризми на територията на Община Русе,
  • нерегламентирано изхвърляне и горене на отпадъци;
  • сигнали за пострадали и бедстващи птици;
  • сигнали за замърсяване на р. Дунав.

За постъпилите, през месец февруари, сигнали са извършени 16 проверки, като са проверени 13 обекта на територията на РИОСВ - Русе. Дадени са 7 задължителни предписания.

През месец февруари са извършени 2 проверки по постъпили сигнали от м. януари.

През месец март предстоят проверки по 5 сигнала свързани с ЗУО, постъпили през последната седмица на м. февруари.

Акценти от извършената месечна контролна и административно наказателна дейност

Основен акцент в работата през месеците януари и февруари е изготвянето на годишния план и годишния отчет за контролната дейност на Инспекцията.

Друг акцент са проверките по постъпили сигнали за замърсени терени в общините Разград, Завет, Кубрат,  област Разград и общините Алфатар и Силистра, област Силистра.

Извършени са проверки на задължени по чл. 14 от ЗУО лица, които пускат на пазара масла и електрическо и електронно оборудване. Проверените дружества не са заплащали продуктова такса в ПУДООС и не са изпълнявали задълженията си чрез колективна система, представлявана от Организация по оползотворяване или индивидуално. Дадени са предписания за заплащане на дължимите продуктови такси в ПУДООС. За две от трите дружества, в РИОСВ - Русе  са представени платежни нареждания за платени продуктови такси. Предстои да бъде проверено предписанието, дадено с писмо на „Брамак ПС“ ЕООД.

Превантивен контрол

Превантивен контрол през месец януари 2025 г.

През отчетния период в инспекцията са депозирани инвестиционни инициативи, свързани с разширението на съществуващи и изграждането на нови обекти, инициирани дейности, инсталации, както и устройствени планове, свързани с елементите от устройственото планиране.   По отношение на текущите процедури по ОВОС и ЕО, експертите от дирекция ПД работиха по входирани нови и/или текущи процедури, стартирали през предходен отчетен период. За 11 инвестиционни предложения, планове и програми е указана необходимостта от провеждане на процедури по реда на глава шеста от ЗООС. 9 от тях подлежат на последваща процедура по преценяване необходимостта от ОВОС, 2 – на последваща процедура по преценяване необходимостта от ЕО. Приключени са 7 процедури по преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС и 5 броя процедури по преценяване на необходимостта от извършване на ЕО. Прекратена е 1 процедура, започнала по реда на Глава шеста от ЗООС.

Изготвен е един отговор на представено задание за обхват и съдържание на доклад за оценка на въздействието върху околната среда за инвестиционно предложение за „Разработване и усвояване на находище за подземни богатства „Ветово-ТГ, участък Юг“, разположено в землищата на гр. Ветово и с. Писанец, общ. Ветовоˮ.

През месец януари 2025 г. дирекция „Превантивна дейност“ работи  и по изготвяне на:

- Плана за контролна дейност на РИОСВ- Русе за 2025 г.

- Годишен отчет на РИОСВ - Русе за 2024 г.

- Отчет по изпълнение на чл. 133, ал. 3 от Закона за публичните финанси и представяне на подробен отчет към 31.12.2024 г. за изпълнение на програмния бюджет на МОСВ, като текстовия формат на отчета е оформен като отделен документ, в който са представени постигнатите резултати по изпълнение на Програмата.

Превантивен контрол през месец февруари 2024 г.

През отчетния период продължава работата по прилагане на обхватен и ефективен превантивен контрол на всички инвестиционни инициативи, свързани с разширението на съществуващи и изграждането на нови обекти, дейности, инсталации, както и на елементите от устройственото планиране. По отношение на текущите процедури по ОВОС и ЕО, експертите от дирекция ПД работиха по депозирани нови и/или стартирали през предходен период процедури. За 11 инвестиционни предложения, планове и програми е указана необходимостта от провеждане на процедури по реда на глава шеста от ЗООС. 10 от тях подлежат на последваща процедура по преценяване необходимостта от ОВОС, 1 на последваща процедура по преценяване необходимостта от ЕО. Финализирани са 6 броя процедури по преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС. Прекратена е 1 процедура, започнала по реда на Глава шеста от ЗООС.

През месец февруари, експертите от Дирекция „ПРˮ работиха по предоставяне на информация във връзка с постъпили искания за това по реда на ЗДОИ.

Текущ контрол:

През месеците януари и февруари 2025 г. са извършени следните проверки:

  • Проверки по сигнали и жалби на граждани: общо 42: 26 броя през м. януари и 16 броя през м февруари;
  • Проверки по Закона за управление на отпадъците: 70 бр. проверки: 22 по план и 48 извънредни;
  • Проверки във връзка с емисионен контрол на отпадъчните води и правилната експлоатация на пречиствателните съоръжения – общо 3 бр. планови проверки, с 2 броя пробонабиране на отпадъчни води и 6 извънредни;
  • Проверки по Закона за защитените територии – – 31 извънредни (ежедневни) проверки през м. януари и 28 извънредни (ежедневни) проверки през м . февруари на ПР „Сребърна“ и една извънредна на Защитена местност „Калимок-Бръшлен“;
  • Проверки по Закона за биологичното разнообразие – януари 2025 г. - плановa проверкa във връзка с проведено среднозимно преброяване на водолюбивите птици, планова проверка на ЗЗ BG0002062 "Лудогорие", извънредна проверка на защитена зона BG0000168 „Лудогорие“, извънредна проверка по сигнал за незаконно отглеждане на защитени видове таралеж и скорпион (С-1299/01.11.2024 г.); февруари 2025 г. - 2 планови проверки по сигнали за намерени екземпляри от защитени видове, 1 извънредна на физическо лице, размножаващо папагали и  извънредна по сигнал за прилепи в Служба по вписванията в гр. Силистра;
  • Проверки по Закона за лечебните растения – 8 извънредни за февруари;
  • Проверки по Закона за генетично модифицираните организми – извънредна проверка на Лабораторни помещения на „Биовет” АД за работа с генетично модифицирани микроорганизми (ГМО) в контролирани условия във връзка с постъпило заявления за регистрация в МОСВ.

Засилен последващ контрол

През месеци януари и февруари 2025 г. са извършвани общо 7 проверки по изпълнение на дадени предписания. Не са съставяни АУАН за неизпълнение на предписания.

Кратък анализ на постигнатите резултати в областта на опазване на околната среда, от осъществената контролна дейност

Атмосферен въздух

През месец януари 2025 г. данните за качеството на атмосферния въздух, регистрирани в пунктовете за мониторинг в гр. Русе и гр. Силистра,  отчитат: 13 денонощия с превишения на средноденощнaта норма на ФПЧ10 мкр. за град Русе, и 1 денонощие за град Силистра. През месец февруари 2025 г. в гр. Русе се отчитат 14 денонощия с превишения на средноденощнaта норма на ФПЧ10 и нито едно денонощие за град Силистра. Поради спецификата на метода на измерване на ФПЧ10 в гр. Силистра превишенията касаят само периода 01.02.- 15.02.2025 г. Останалите данни до края на месец февруари, ще са налични към средата на м. март. Нивата на останалите атмосферни замърсители се запазват трайно ниски, с изключение на азотните оксиди, въглеродния оксид и ФПЧ2.5, които имат повишени стойности в дните с превишения на нормата на ФПЧ10. Влошеното качество на атмосферния въздух през периода, основно е следствие от използването на твърди горива в битовото отопление. По-голям брой превишения се отчитат именно през този период на годината, при липса на вятър и наличие на температурни инверсии, което спомага за по-трудно разсейване и задържане на замърсителите във въздуха над града. Най-неблагоприятно за разсейването на замърсителите на атмосферния въздух е тихото време и слабите ветрове със скорост от 0 до 2 m/s.

През отчетния период по компонент „Атмосферен въздух“ са извършени 5 планови проверки и 9 извънредни проверки. Извънредните проверки са по постъпили в инспекцията сигнали, като се проверяват данните от АИС „Възраждане“, които показват има ли превишения на нормите на следените атмосферни замърсители.

През месеците в РИОСВ - Русе са постъпили и утвърдени 39 Доклада на оператори, за извършени СПИ, един годишен и 4 броя месечни Доклада на оператори за извършени СНИ. През м. февруари са одобрени с Решение на Директора на РИОСВ - Русе 2 Плана за управление на разтворителите.

Съгласно изискванията на Регламент (EO) № 2024/573 г. и Наредба № 1 за флуорирани парникови газови (ФПГ), до 28.02.2025 г. оператори, ползватели и дистрибутори на ФПГ са представили по електронен път 101 годишни справки за използваните количества хладилен агент в предходната година.           

Шум

През месец януари 2025 г. е извършена една проверка, във връзка с постъпил сигнал за високи нива на шум от „Топлофикация Русе“ АД. Резултатите показват, че няма превишение на граничните нива на шум, съгласно Наредба №6/26.06.2006 г.

В РИОСВ - Русе, през месец януари, са постъпили 2 Доклада с резултати от извършени СПИ по фактор „шум“ на „Ди Ес Смит България“ АД и „Свинекомплекс Голямо Враново - Инвест“ АД.

При преглед на информацията и протоколите от измерване не са установени превишения на граничните стойности на нивата на шум, съгласно Таблица №2, Приложение №2 на Наредба №6/26.06.2006 г.

Изготвени са и вътрешни становища по глава Шеста от ЗООС по фактор шум.

През месец януари официално е съгласуван с РЛ-Русе и ИАОС подготвения График на РИОСВ - Русе за извършване на контрол по фактор шум за 2025 година. Изготвен е Годишен отчет за 2024 г., както и планиране с цели и приоритети по фактор „шум“ за 2025 г.

През месец февруари 2025 г. не е извършван емисионен контрол по фактор „шум”.

През месец февруари е изготвен и изпратен до ИАОС Годишен доклад на РИОСВ - Русе за резултатите от контролните и собствените периодични измервания на шум, излъчван в околната среда от промишлени източници, за 2024 г., съгласно чл. 33, ал. 1 и ал. 2 на Наредба № 54/13.12.2010 г.

Води

През месец януари 2025 г. са извършени общо 4 бр. извънредни контролни проверки на обекти, както следва:

- 1 бр. извънредна проверка на „Оргахим“ АД по уведомително писмо на дружеството;

- 3 бр. извънредни проверки на „Оргахим Резинс” АД по уведомителни писма на дружеството, сигнали и изпълнение на предписание.

На операторите са дадени 5 бр. предписания, които са изпълнени в срок. През отчетния период не са съставяни АУАН.

През месец февруари 2025 г. са извършени общо 5 бр. контролни проверки на обекти както следва:

- 2 бр. планови проверки с 2 бр. пробонабиране на „Жити“ АД, „Топлофикация Русе“ АД;

- 1 бр. планова комплексна проверка по компоненти и фактори на околната среда на „Лукойл България” ЕООД;

  - 2 бр. извънредни проверки на извънпланови обекти по подадени сигнали: „ВиК“ ООД, гр. Русе и „Порт Булмаркет” ЕАД.

На операторите са дадени 3 бр. предписания. 

През отчетния период не са съставяни АУАН. Съгласно разпоредбите на чл. 69 от ЗООС, през месеци януари и февруари не са издавани Заповеди и Наказателни постановления.

През месеците януари и февруари 2025 г. са постъпили в РИОСВ - Русе сигнали по компонент „води“, както следва:              

На 23.01.2024 г., във връзка с постъпили в РИОСВ - Русе множество сигнали за наличие на химически миризми е извършен обход на площадката на Дунавска коприна АД – гр. Русе, на територията на която функционират повече от 50 фирми с разнородна дейност. Преобладаващата дейност е търговска и складова. При извършената проверка не са установени нерегламентирани дейности, както и предпоставки за разпространение на химически миризми. По време на обхода са усетени миризми, характерни за производството на смоли, идващи от разположеното в съседство предприятие, експлоатирано от „Оргахим-Резинс“ АД. Във връзка с това, е извършена проверка на „Оргахим-Резинс“ АД. Проверено е помещението на кота 0. към Цех „Смоли“. Запазена е целостта на поставените на подовите сифони пломби от РИОСВ - Русе. Към момента на проверката работи нагнетателната вентилация, предназначена за вкарване на свеж въздух в помещението. Смукателната вентилация не работи. Налични са 3 отворени врати на помещението, една от която е транспортна, в южната част на цеха.

На 04.02.2025 г. са подадени сигнали за изливане на канална вода от дъждопреливник в река Дунав. Констатирано е преливане на битово-фекални отпадъчни води от дъждопреливник № 4 на колектор „Рига“ в реката. На оператора на канализационната система в град Русе са дадени задължителни предписания за незабавно преустановяване изтичането на отпадъчни води от дъждопреливника в река Дунав и даване писмени обяснения за допуснатото нарушение и предприетите действия свързани с това. В определения от срок, е входирана информация за причините за допуснатото преливане на отпадъчни води от дъждопреливника и предприетите от негова страна действия. ВиК операторът обяснява създалата се ситуация като аварийна, която не може да бъде предвидена и предотвратена, поради изхвърляне от абонатите на едри отпадъци в канализационната мрежа. Дружеството реагира своевременно на подадения сигнал и в рамките на няколко часа, след почистване, е възстановена нормалната канализационна проводимост.

От МОСВ, на 04.02.2024 г. е препратен сигнал за изтичане на отпадъчни води в река Русенски Лом (в района на бул. „Адмирал Рожденственски“) в град Русе на 31.01.2025 г. При ежедневни обходи (в периода 30.01.2025 г.÷04.02.2025 г.) за наличие на миризми от производствени обекти, намиращи се в тази част на града, не е установено замърсяване на водния обект.

На 27.02.2025 г. е заведен в РИОСВ - Русе сигнал за замърсяване на река Дунав в района на ДИЗ „Тегра“. Направен е оглед на реката при корабно място № 7 на „Порт Булмаркет“ ЕАД. Констатирано е наличие на петно с жълто-кафяв цвят до кейовата стена. Представител на дружеството е присъствал на проверката. Вероятната причина за петното, е отмиване на отлагания от заустващия колектор във връзка с понижаване нивото на реката през месец февруари. На дружеството са дадени предписания за почистване на замърсяването.

През месеците януари и февруари приоритетите в направлението са били следните:

- изготвяне на становища по Глава Шеста от ЗООС– общо 10 бр.;

- попълване на информационната система за Разрешителни и мониторинг при управление на водите;

- кореспонденция с други институции.

Почви

През месеците януари и февруари 2025 г. експертът по компонент „Почви”е извършил проверки по отпадъци и е работил е по годишен план и годишен отчет за контролната дейност на РИОСВ – Русе.

Работено е също така по утвърждаване на работни листи за класификация на отпадъците, както и по преписки по процедури по Глава Шеста от Закона за опазване на околната среда.

Биологично разнообразие и НЕМ

През месец януари 2025 г. са извършени общо 4 контролни проверки, от които две планови и две извънредни.

През отчетния период e извършенa планова проверка във връзка с провеждане на 49-то среднозимно преброяване на водолюбивите птици. На 18.01.2025 г., съвместно с представители на Българското дружество за защита на птиците, е направено наблюдение и преброяване на водолюбивите птици по българския бряг на р. Дунав в участъка от речен километър 524 до км 492,5, както и в районите на рибарници „Мечка“, общини Борово и Иваново и при с. Басарбово, общ. Русе. Наблюдавани са следните видове екземпляри: сива врана (Corvus cornix) – 13 екз., голям синигер (Parus major) – 7 екз., зеленоглава патица (Anas platyrhynchos) – 136 екз., къдроглав пеликан (Pelecanus crispus) – 5 екз., голям корморан (Phalacrocorax carbo) – 177 екз., малък корморан (Phalacrocorax pygmeus) – 533 екз., речна чайка (Larus ridibundus) – 228 екз., гривяк (Columba palumbus) – 111 екз., сива чапла (Ardea cinerea) – 2 екз., обикновен мишелов (Buteo buteo) – 5 екз., малък ястреб (Accipiter nisus) – 2 екз., голяма бяла чапла (Egretta alba) – 1 екз., малък гмурец (Tachybaptus ruficollis) – 3 екз., посевна врана (Corvus frugilegus)- 2126 екз., гугутка (Streptopelia decaocto) – 3 екз., обикновена чинка (Fringilla coelebs) – 2 екз., полудив гълъб (Columba livia) – 70 екз., сврака (Pica pica) – 31 екз., червеногръдка (Erithacus rubecula) – 1 екз., среден пъстър кълвач (Dendrocopos medius) – 1 екз., жълта овесарка (Emberiza citrinella) – 10 екз., кос (Turdus merula) – 3 екз., голям гмурец (Podiceps cristatus) – 19 екз., голям нирец (Mergus merganser) – 2 екз., жълтокрака/каспийска чайка (L.mich./cach.) – 328 екз., неопределен гмуркач (Gavia sp.) – 1 екз., орехче (Troglodytes troglodytes) – 1 екз., сирийски пъстър кълвач (Dendrocopos syriacus) – 1 екз., тръстикова овесарка (Emberiza schoeniclus) – 1 екз., зеленика (Carduelis chloris) – 3 екз., зимно бърне (Anas crecca) – 25 екз., чавка (Corvus monedula) – 40 екз., сокол скитник (Falco peregrinus) – 1 екз., сойка (Garrulus glandarius) – 1 екз., фиш (Anas penelope) – 242 екз., черноврат гмурец (Podiceps nigricollis) – 11 екз., лиска (Fulica atra) – 4 екз., земеродно рибарче (Alcedo atthis) – 2 екз., златиста булка (Pluvialis apricaria) – 28 екз. Данните са изпратени в ИАОС за обобщаване.

Извършена е една извънредна проверка във връзка с постъпил сигнал за нерегламентирано отглеждане на защитени видове (таралеж и скорпиони). Проверката е извършена по сигнал до РИОСВ-Русе, който е бил изпратен до Окръжна прокуратура – Русе. При съвместната проверка с органите на МВР не е установено отглеждане на горецитираните екземпляри на посочения в сигнала адрес.  

Извършени са една планова и една извънредна проверка на ЗЗ BG0000168 „Лудогорие“  и BG0002062 „Лудогорие“ при които не са установени нарушения.

Издадени са 6 броя регистрационни карти съгласно чл. 90 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР, ДВ бр. 77/2002 г.) за защита на видовете от дивата флора и фауна, чрез регулиране на търговията с тях

През месец февруари 2025 г. са извършени общо 12 контролни проверки, от които 2 планови и 10 извънредни.

Две от проверките са извършени по сигнали за екземпляри в безпомощно състояние. Два екземпляра от вида малък ястреб и обикновен мишелов са изпратени в ЦРРРВ-Стара Загора.

Извършена е една извънредна проверка на физическо лице, размножаващо екземпляри по чл. 70 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР, ДВ бр. 77/2002 г.).

Във връзка с получен сигнал за прилепи в административната сграда на Служба по вписванията в гр. Силистра е извършен оглед, като ще бъде изготвен отговор до Агенция по вписванията с препоръки за недопускане навлизането на защитените екземпляри.

Издадени са 2 броя регистрационни карти съгласно чл. 90 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР, ДВ бр. 77/2002 г.) за защита на видовете от дивата флора и фауна, чрез регулиране на търговията с тях.

Закон за лечебните растения

През периода са извършени  8 извънредни проверки по документи на билкозаготвители, във връзка с неизпълнение на задължения по чл. 31, ал. 2, т. 6 от Закона за лечебните растиния – ЗЛР. На лицата са изпратени покани за съставяне на АУАН.

През отчетния период не са подавани заявления за регистрация на книги за билки и/или за организиране на билкозаготвителни пунктове.

Генетично-модифицираните организми

Във връзка с постъпили в МОСВ заявления за регистрация на помещения за работа с генетично-модифицирани организми и за извършване на работа с ГМО в контролирани условия на 29.01.2025 г. е извършена съвместна проверка с представители на МОСВ и ИАОС в „БИОВЕТ“АД – клон Разград, като цялата документация е предадена в МОСВ за последващи действия по реда на Закона за генетично-модифицираните организми.

Защитени територии

През месец януари 2025 г. са извършвани ежедневни проверки на ПР „Сребърна“. Извършена е извънредна проверка в Защитена местност "Калимок-Бръшлен“ при която е установено нерегламентирано почистване на поземлен имот, с цел последващата му обработка. Предстоят последващи действия по установяване на нарушителите.

През месец февруари 2025 г. са извършени ежедневни проверки на територията на ПР „Сребърна“.

Отпадъци

През отчетния период (януари  и февруари 2025 г.) са извършени общо 70 бр. проверки: 22 по план  и 48 извънредни, както следва: 31 бр. по сигнали, една по преустановяване образуването на отпадъци, две по заявление за дейности с отпадъци, една по писмо на оператор, пет по изпълнение на предписание. Дадени са двадесет и  седем задължителни предписания. Експертите от направление „Отпадъци“ са съставили един АУАН по Закона за управление на отпадъците за депониране на отпадъци, без да притежава разрешение за това.

Основните дейности през месеците са: извършване на  проверки по постъпили сигнали и по предписания, свързани главно с нерегламентирано изхвърляне и изгаряне на отпадъци, както и с изготвяне на плана и отчета за контролна дейност на инспекцията.

През периода са изготвени и изпратени:

- ежемесечен отчет в МОСВ за извършени проверки и съставени АУАН по ЗУО

-писмо /становище до МОСВ относно проект на промяна закона за управление на отпадъците;

- писмо до МОСВ във връзка с постъпил сигнал срещу лица, които пускат на пазара продукти, след която употреба са образуват масово разпространени отпадъци;

- информация във връзка с поставен въпрос на народен представител, относно осъществяване на входящ контрол на Регионално депо – Русе;

- писма до кметовете на 22 общини за почистване на замърсените с отпадъци терени;

- писма до Областните пътни управление на Русе, Разград и Силистра за предприемане на почистване на републиканската пътна мрежа на разположена на територията на съответната област     .

През отчетния период са получени общо 50 сигнала за нарушения на Закона за управление на отпадъците. Извършени са, както следва:

  • През месец януари 2025 г. - 30 проверки от постъпилите 39 сигнала, които касаят нерегламентирано изхвърляне и изгаряне на отпадъци. 20 от сигналите са за замърсени терени в областите Разград и Силистра. При проверките са дадени предписания за почистване в срок до 28.02.2025 година. Предвид метеорологичните условия - обилния снеговалеж, срокът за изпълнение на предписанията е удължен с 14 дни.
  • За извършване на наземно депониране, без съответните разрешителни документи, на физическо лице е съставен АУАН. На Община Русе и на „Метал експрес“ ЕООС, гр. Варна, в качеството им на собственици на имотите, са дадени предписания за почистване на замърсените със строителни отпадъци площи.

Проверени са предписанията, дадени при предходни проверки по сигнали. Същите са изпълнени.

По постъпил сигнал през месец февруари 2025 г. за изгаряне на отпадъци в производствени помещения, с цел отопление, предстоят проверки през месец март.

Химикали

През месец януари и месец февруари експертите от направление „Опасни химични вещества и смеси“ не са извършвали проверки. През отчетният период експертите са изготвили пет вътрешни становища относно проведени процедури по Глава VI от ЗООС.

Двама експерти от отдел ,,КПКЗОХВ“ са взели участие в две държавни приемателни  комисии, съгласно Заповед № РД-19-733/18.12.2024 г. и  Заповед № ДК-08-РЗ-10/13.02.2025 г.

ОВОС и ЕО

През месец януари 2024 г. експерти от РИОСВ - Русе са взели участие в 2 броя Държавни приемателни комисии на различни обекти.

Експерти от дирекцията са участвали в 2 заседания на експертния съвет по устройство на територията  (ОЕСУТ) в община Русе и община Главиница, както и в обществено обсъждане в община Тутракан на Доклад за ЕО и приложенията към него за изготвен Общ устройствен план на Община Тутракан.

Във връзка с плана за контролна дейност на РИОСВ - Русе през месец февруари 2025 г. е извършена една проверка на постановен административен акт по реда на Глава Шеста от ЗООС – Решение по преценяване на необходимостта от извършване на оценка на въздействието върху околната среда. Установено е, че разглежданото ИП е реализирано.

През месеца е извършена една извънредна проверка на терен, във връзка с входирано в инспекцията уведомление за инвестиционно предложение.

Експерти от дирекцията са участвали в 7 броя Държавни приемателни комисии на различни обекти.

Комплексни разрешителни

През отчетния период е изготвено писмо до всички оператори с КР за напомняне на ангажимента им за докладване в ЕРИПЗ.

Изготвено е едно становище по процедура за актуализация на КР № 532-Н0/2016 г. на ,,Грийнбърн” ЕООД, гр. Ловеч, площадка гр. Разград.

Изготвено е становище във връзка с проверка на съдържанието и формата на заявлението за издаване на комплексно разрешително на ,,Д Консей“ ООД, гр. София, оператор на сепарираща инсталация за отпадъци в гр. Русе.

През месец януари и февруари са постъпили девет ГДОС за 2024 г., като съответно са изпратени писма за изразяване на становище по компетентност до БДДР–Плевен.

Комплексни проверки по компоненти и фактори на околната среда

През месец януари 2025 г. не са извършвани комплексни проверки по компоненти и фактори на околната среда.

През месец февруари 2025 г. е извършена една комплексна проверка по компоненти и фактори на околната среда на: „ЛУКОЙЛ България” ЕООД, град София, терминал за горива в град Русе (по компоненти въздух и води).

При проверката не са дадени предписания. Не са съставени АУАН.

СЕВЕЗО:

През месеците януари и февруари не са извършвани проверки, поради липса на утвърдена Програма за провеждане на планови проверки на предприятия/съоръжения с нисък и висок рисков потенциал, включени в годишния план за контролна дейност на комисията по чл. 157а, ал. 2 от ЗООС съобразно Приложение № 9 към чл. 25, ал. 1, т. 6 от Наредбата за предотвратяване на големи аварии с опасни вещества и за ограничаване на последствията от тях.

През отчетния период е изготвено становище във връзка с постъпила документация по чл. 112, ал. 3 от ЗООС за издаване на Решение за одобряване на доклада за безопасност по чл. 116 ж, ал.4 от ЗООС на предприятие с висок рисков потенциал. „Оргахим Резинс“ АД, гр. Русе.

Издадени са две решения №№ ДППГА-01(А5)-П-РУ(10)/2025 г. на „Оргахим“ АД, гр. Русе и ДППГА-02(А1)-П-РУ(8)/2025 г. на „АДМ Разград“ ЕАД, гр. Разград на основание чл. 106, ал. 4 от Закона за опазване на околна среда (ЗООС) (ДВ, бр. 941/2002 г., изм. ДВ. бр. 102 от 08.12.2023 г.) и чл. 2, т. 3, буква „б“ от Наредбата за предотвратяване на големи аварии с опасни вещества и ограничаване на последствията от тях (ПМС № 2/ 11.01.2016 г., обн. ДВ, бр. 5 от 19.01.2016 г.) .

В процедура по Актуализацията на ДППГА са двама оператори на предприятия с нисък рисков потенциал на територията на град Русе и град Сливо поле, както следва:

  • ,,РОМПЕТРОЛ БЪЛГАРИЯ“ ЕАД с предмет на дейност приемане, съхранение и експедиция на дизелово гориво и бензин.
  • „Астра Грийнплант“ ЕООД - предприятие за производство на хранителни продукти в гр. Сливо поле. Открит е обществен достъп до проекта на решение № ДППГА-03(А1)-П-РУ(7)/2025 г. по чл. 106, ал. 4 от ЗООС.

ЗОПОЕЩ:

Изготвено е предложение до Министъра на околната среда и водите за проведена процедура по Глава Втора „Превантивни и оздравителни мерки“ Раздел I. „Превантивни мерки“ от Закона за отговорността за предотвратяване и отстраняване на екологични щети (ЗОПОЕЩ).

Успоредно е съставен АУАН за нарушение на разпоредбите на чл. 20, ал. 1 , във връзка с чл. 20, ал. 5 и ал. 6 от Закона за отговорността за предотвратяване и отстраняване на екологични щети. Същият е съставен на 17.01.2025 г.  в отсъствието на нарушителя в сградата на РИОСВ - Русе и е изпратен за връчване на управителя на дружеството или упълномощено от него лице чрез съдействие на ОДМВР – Варна (писмо с изх. № И-689/05.02.2025 г.). С писмо с вх. № АО-1236/20.02.2025 г. ОДМВР – Варна ни уведомява, че АУАН е връчен на 14.02.2025 г. на управителя на дружеството.                          

АУАН, НП и ПАМ

Съставени АУАН през отчетния период месеци януари и февруари 2025 г.:

1. „КЛМ ЕКО“ ООД, гр. Варна, АУАН № 0002620/17.01.2025 г. – не е изпълнена Заповед № 424/19.07.2024 г. на директора на РИОСВ - Русе, нарушение по чл. 20, ал. 1, във връзка с ал. 5 и ал. 6  от Закона за отговорността за предотвратяване  и отстраняване на екологични щети.

2. Д.С., гр. Русе, АУАН № 0002964/07.02.2025 г. – нерегламентирано изхвърляне на смесени битови, строителни и производствени отпадъци, нарушение по чл. 29, ал. 2, вр. чл. 133, ал. 4, т. 1 съгласно Закона за управление на отпадъците.

3. „Оркиде 2010“ ООД, гр. Русе, АУАН № 0002650/26.02.2025 г. – не е изпълнил задължението си да представи информация за закупените, обработени и реализирани билки и техния произход, нарушение по чл. 31, ал. 2, т. 6 съгласно Закона за лечебните растения.

Издадени Наказателни постановления:

1. „КЛМ ЕКО “ ЕООД, гр. Варна, НП № 01/29.01.2025 г., за нарушение на чл. 8, ал. 2, т. 6 във вр. с чл. 48, ал. 1 от Закона за управление на отпадъците и чл. 11 от Наредба 1/04.06.2014 г.,, в размер на 2 000 лв. – дружеството не попълва генерираната в НИСО електронна отчетна книга за оползотворяване и/или обезвреждане.

   2. „КЛМ ЕКО “ ЕООД, гр. Варна, НП № 02/29.01.2025 г., за нарушение на чл. 8, ал. 2, т. 5 от Закона за управление на отпадъците, в размер на 7 000 лв. – дружеството няма определено отговорно лице, което да организира безопасното управление на отпадъците.

Споразумения

На основание чл. 58г, ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания Директорът на РИОСВ - Русе не са сключвани  споразумения през месеци януари и февруари 2025 г.:

Писмено предупреждение:          

На основание чл. 28 от Закона за административните нарушения и наказания Директорът на РИОСВ - Русе е издал писмено предупреждение: Няма издадени писмени предупреждения през отчетния период.

Резолюция за прекратяване:

Прекратени административонаказателни процедури на основание чл. 54 от ЗАНН през отчетния период - Няма издадени резолюции за прекратяване през отчетния период.

ПАМ:  

На основание чл. 160, ал. 1, вр. чл. 158, т. 4, вр. чл. 159, ал. 1 и ал. 2 от Закона за опазване на околната среда, през отчетния период няма наложена принудителна административна мярка (ПАМ).

Кратко обобщение по отношение на постигнат ефект спрямо околната среда, бизнеса и обществеността от осъществената контролна дейност

Околната среда

През двата месеца не са констатирани нарушения, свързани със замърсяване на компонентите на околната среда.

В сградата на инспекцията са проведени работни срещи с ръководствата на две дружества, основни източници на химически миризми, от които се оплакват жителите на град Русе. При срещите са обсъдени конкретните технически мерки, които операторите ще предприемат за решаване на проблемите.

На кметовете на всички общини на територията на РИОСВ - Русе, като и на представителите на областните пътни управления са дадени писмени предписания за почистване на замърсени с отпадъци терени.

Два екземпляра бедстващи птици са изпратени към ЦРРРВ-Стара Загора.

Бизнеса

През месец януари  и февруари 2025 г. са издадени становища, указателни писма и административни актове във връзка с провеждане на процедури по реда на Глава Шеста от ЗООС и чл. 31 от ЗБР, както следва:

  • 661 писма по реда на Наредбата за ОС по внесени уведомления за инвестиционни предложения, горскостопански програми, и уведомления за план/програми, от които 6 указателни писма за последваща процедура по ОС;
  • 54 писма във връзка с депозирани запитвания и заявления от физически/юридически лица или други институции;
  • 22 указателни писма за провеждане на последващи процедури по реда на Глава Шеста от ЗООС, от които:
  • 19 указателни писма за последваща процедура по преценяване на необходимостта от ОВОС;
  • 3 указателни писма за последваща процедура по преценяване на необходимостта от ЕО;
  • 106 писма във връзка с текущи процедури по реда на Глава шеста от ЗООС, в т.ч. писма до възложители за предоставяне на допълнителна информация, писма за консултации с РЗИ/БДДР/ИАОС/МРРБ, писма до общини и кметства за обявяване на инвестиционни предложения по чл. 95, ал.1 от ЗООС; писма до общини и кметства за осигуряване на обществен достъп до информации за преценяване на необходимостта от ОВОС
  • 13 мотивирани решения за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС, с разпоредителна част „Да не се извършва ОВОС”;
  • 1 решения за прекратяване на процедура по глава шеста от ЗООС;
  • 5 мотивирани решения за преценяване на необходимостта от извършване на ЕО с разпоредителна част „Да не се извършва ЕО”;
  • 2 решение за прекратяване на процедура по глава шеста от ЗООС;
  • 55 броя писма до физически/юридически лица, общини, институции във връзка с ежедневната работа на Дирекция „Превантивна дейност”;
  • 8 Решения по преценяване на необходимостта от провеждане на ОС за ППП/ИП с разпоредително част „съгласува“;
  • 1 Решение за прекратяване на процедури по оценка за съвместимост, на основание чл. 56, ал. 1 от Административнопроцесуалния кодекс.

През отчетния период са издадени, както следва:

- 3 разрешения за дейности с отпадъци, едно решение за отнемане на разрешението, 11 регистрационни документа, от които един отказ от издаване на документ за събиране и транспортиране на отпадъци.

- утвърдени са 84 работни листа и са прекратени 30.

През месеците януари и февруари е взето участие в  заседания на общо 16 ДПК за приемане на строежи.

Обществеността

На 20 януари 2025 г., експерти на  РИОСВ - Русе участваха в заседание на постоянната комисия по екология при Общински съвет - Русе. По време на срещата, проведена в отворен формат, е докладвана контролната дейност и предприетите административно-наказателни мерки от Инспекцията спрямо операторите, допуснали разпространение на миризми извън производствените си площадки. 

„Басарбовски степи”е най-новата обявена защитена територия в област Русе. Това стана в края на миналата година със заповед на министъра на околната среда и водите. Предложението за обявяване е внесено от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН и цели опазването на находищата  на консервационно значими растителни видове - Ковачев зановец (Chamaecystisus kovacevii) и Ангелова метличина (Centaurea angelescui), в землището на с. Басарбово, община Русе, област Русе. Съгласно заповедта площта й е 301,165 дка.

На 30 януари експерт на РИОСВ - Русе и представител на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) осъществиха съвместна акция на територията на защитена зона BG0002062 „Лудогорие” за опазване на дивите птици, в землището на с. Беловец, община Кубрат. Проверката е насочена към контрол на дейностите по лова във връзка с опазването на вида Голям креслив орел (Clanga clanga), по миграционните маршрути и по времето на презимуването и е във връзка със спазването на специализираните закони – за биологичното разнообразие (ЗБР) и за лова и опазване на дивеча (ЗЛОД). Съвместната проверка е част от дейностите по проект „Над границите: опазване на Големия креслив орел в местата за размножаване, зимуване и по миграционния път” LIFE22-NAT-PL-GESLIFAboveBorders на БДЗП, насочен към опазването на екземпляри от вида в периодите на уязвимост и наличието на заплахи, породени от ловна дейност.

На 3 февруари в РИОСВ - Русе се проведе информационен ден, посветен на Световния ден на влажните зони. В информационния център на инспекцията се проведоха пет беседи с деца от ОУ „Никола Обретенов“ - гр. Русе, ОУ„Христо Смирненски“ и Професионална гимназия по речно корабостроене и корабоплаване в Русе. Гост-лектор бе Свилен Чешмеджиев - представител на Българското дружество за защита на птиците. Той представи значимостта на влажните зони по поречието на река Дунав, мерките за опазване на биологичното им разнообразие, като постави акцент колониите на къдроглавия пеликан в страната, които вече са четири. По-малките участници бяха запознати с птиците, които могат да се наблюдават в градска среда.

На 10 февруари 2025 г., директорът на РИОСВ - Русе Дауд Ибрям и експерти на  РИОСВ - Русе, заедно с представители на други държавни институции, имащи правомощията да упражняват контролен и превантивен контрол, участваха в заседание на постоянната комисия по екология при Общински съвет - Русе. По време на срещата, проведена в отворен формат те отговаряха на въпроси на граждани и неправителствени организации относно мониторинга на въздуха, предстоящите инвестиционни проекти на операторите, сочени за „замърсители на атмосферния въздух“ в гр. Русе.

На 12 и 26 февруари 2025 г., в Информационния център на РИОСВ - Русе се проведоха открити уроци с възпитаници съответно на на СУ „Йордан Йовков“ - Русе и на ПГ по облекло в Русе. Темите са предварително уточнени и са свързани с птиците, срещащи се в градски условия и намаляне на екологичния отпечатък върху природата.

На 28 февруари 2025 г., РИОСВ - Русе излъчи  победителите в тазгодишния конкурс за детска рисунка „Пътешествията на белия щъркел“, посветен на Световния ден на влажните зони. Темата очевидно е провокирала творческия заряд у участниците, като до предварително определения срок в инспекцията са постъпили 119 рисунки, 7 комикса  и 9 приложни пана.  Победителите от трите категории са възпитаници на русенски учебни заведения ПГИУ „Елиас Канети“, ПГЕЕ „Апостол Арнаудов“ и СУЕЕ „Св. Константин-Кирил Философ“. Четирима автори са отличени със специалната награда на РИОСВ - Русе.


Архив на месечните справки по години: 2014 г. - 2015 г. - 2016 - 2017 - 2018 г. - 2019 г. - 2020 г. - 2021 г. - 2022 г. - 2023 г. - 2024 г. 

Галерия